Kipchoge obhájil v Londýně ve skvělém čase

neděle 24. dubna 2016
Keňský vytrvalec Eliud Kipchoge dokázal obhájit své loňské vítězství v londýnském maratonu a své vítězství ozdobil druhým nejrychlejším časem historie na této distanci, když proběhl cílem za 2:03:05.

I přes vynikající výkon působil po proběhnutí cílem lehce zklamaným dojmem. Však za dva roky starým světovým rekordem svého krajana Dennise Kimetta 2:02:57 zaostal jen o pár vteřin. Nebylo to poprvé, kdy se v Londýně útočilo na světový rekord. Ještě v polovině závodu měla šestičlenná skupinka běžců třívteřinový náskok na Kimettův čas.

Na třicátém kilometru byla v čele jen trojice běžců. Kromě Kipchogeho usiloval o triumf i jeho krajan a vítěz maratonu v New Yorku Stanley Biwott a také legendární Kenehisa Bekele, pro kterého to byl skvělý návrat po vleklých zdravotních problémech. Na této metě bylo již dost pravděpodobné, že padne traťový rekord, ovšem reálný byl stále i útok na ten světový.

Jako první vypadl ze souboje o vítězství právě Bekele. Rozhodující nástup se odehrál těsně před čtyřicátým kilometrem, kdy se Kipchoge odtrhul od Biwotta a svůj náskok již jen navyšoval. V cíli byl pak jen o osm vteřin za světovým rekordem a zařadil se na druhé místo historických tabulek. Osobní rekord si vylepšil o celých 55 vteřin. Jako druhý proběhl cílem Stanley Biwott v šestém nejlepším čase historie 2:03:51. Na stupních vítězů doplnil keňského duo Kenehisa Bekele z Etiopie, který si připsal čas 2:06:36. Čtvrtý skončil loňský mistr světa Ghirmay Ghebreslassie z Eritrei (2:07:46), před dalším Keňanem Wilsonem Kipsangem (2:07:52). Úřadující světový rekordman Dennis Kimmeto doběhl devátý za 2:11:44.

Na rychlý čas to ze začátku závodu vypadalo také v kategorii žen. Postupně se však začalo zpomalovat a sedmičlenná keňsko-etiopská skupinka začala taktizovat. Klíčový moment přišel před pětatřicátým kilometrem, kdy došlo ke kolizi Jeminy Sumgongové, Aselefech Mergiové a Mary Keitanyové. Všechny tři závodnice postihl pád. Jediná Sumgongová však dokázala opět navázat kontakt s čelem závodu a nakonec i zvítězila v čase 2:22:58. Pro druhou příčku si doběhla Etiopanka Tufaová za 2:23:03. Třetí doběhla půlmaratonská světová rekordmanka Florence Kiplagatová (2:23:39).