přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Kenterise nadchlo chování publika před finále dvoustovky

Nesportovní povyk, který spustilo publikum před startem čtvrtečního finále mužské dvoustovky na olympijských hrách, byl rajskou hudbou pro uši Kostase Kenterise.

Řecký obhájce titulu se před startem her za záhadných okolností vyhnul dopingové kontrole a byl za to z aténských soutěží vyloučen; před vyvrcholením jeho parádní disciplíny dalo hlediště zaplněné 74.000 lidí najevo své rozhořčení. Účastníky závodu diváci před startem rušili bučením, pískotem a skandováním hesel "Hellas" a "Kenteris". Start byl kvůli tomu o několik minut posunut a dokonce musel být opakován. "To byla ta nejlepší věc, jakou jsem za pár posledních let slyšel," řekl Kenteris. Podezření ze zneužívání zakázaných látek opakovaně odmítl a skandál z Atén vysvětluje tím, že nebyl o povinnosti dostavit se k dopingové kontrole informován.

"Cítím se chováním publika i podporou kolegů z týmu rehabilitován," řekl televizní stanici Mytilini Kenteris, za něhož a stejně potrestanou sprinterku Ekaterini Thanuovou se již postavila řada domácích medailistů. Zastala se jich třeba i Fani Chalkiáová, jež po nevídaném zlepšení dominovala v Aténách překážkářské čtvrtce. "Jsou obviněni bez jakýchkoli důkazů. Postavili je ke zdi a odstřelili," řekla Chalkiáová.

Atletičtí funkcionáři však nesportovní jednání diváků odsoudili. "IAAF nemůže schvalovat žádné chování, které brání atletům v koncentraci. Tohle bylo absolutně nepřijatelné," řekl televizi Mega generální sekretář Mezinárodní atletické federace István Gyulai.

Závod bez řecké účasti skončil absolutním triumfem Američanů, Kenteris okamžitě vyhlásil, že se chystá na comeback. "Všechna ta podpora mi dává sílu a odvahu bojovat o návrat na dráhu," řekl.

Jeho případem se už začala zabývat mezinárodní atletická federace IAAF. Prozatím rozhodla, že Kenteris i Thanuová mohou až do vyřešení kauzy závodit.
                                                                                            ČTK

Adam Pražák

Vytisknout