Keňští vytrvalci ovládli běh na Staroměstském náměstí

středa 23. listopadu 2011
Běžeckému závodu historickým centrem Prahy Mattoni Grand Prix kralovali i v devátém ročníku borci z Keni.

V mužské kategorii se na desetikilometrové trati prosadil Wilson Kebenei Kiprotich nejlepším časem historie závodu 27:37. Na stupních vítězů se seřadili jeho krajané, druhý skončil Stanley Salil za 27:42, o 35 vteřin pomalejší byl celkově třetí Justus Kiprono.

Z českých zástupců byl nejúspěšnější účastník olympijského maratonu v Aténách Róbert Štefko. Bývalý slovenský reprezentant navázal na svou třetí pozici z květnového maratonu v Praze dnešním solidním sedmým místem v čase 29:40, když v závěru pokořil dalšího domácího běžce Pavla Faschingbauera.

Mezi ženami na 5 kilometrů zvítězila Carolina Kilel Cheptonuiová rovněž v traťovém rekordu 15:25. Jeho dosavadní držitelka, Maďarka Anikö Kalovicsová, obsadila druhou příčku výkonem 15:29. Třetí skončila Polka Grazyna Syreková (15:34), těsně pod medailovými pozicemi doběhla domácí závodnice Petra Kamínková v čase 15:37. Českou vytrvalkyni přesně za dva týdny čeká vystoupení na mistrovství světa v půlmaratonu v indickém Dillí.

Rekordní listina Mattoni Grand Prix se měnila také v počtu účastníků. V součtu všech závodů dnešního dne v pražských ulicích startovalo více než 3 tisíce běžců.

Výsledky Mattoni Grand Prix, 19. 9. 2004 Praha:

MUŽI - 10 km
1. W. K. Kiprotich 27:37, 2. Salil 27:42, 3. Kiprono (všichni Keňa)...7. Štefko (ČR) 29:40

ŽENY - 5 km
1. Cheptonuiová (Keňa) 15:25, 2. Kalovicsová (Maď.) 15:29, 3. Syreková (Pol.) 15:34, 4. Kamínková (ČR) 15:37