Keňský oštěpař má nakročeno na OH. I díky YouTube.

Keňský oštěpař má nakročeno na OH. I díky YouTube.
Aktuality
středa 18. dubna 2012
Až donedávna byl oštěpařským samoukem, který se inspiroval na internetu záběry hodů špičkových oštěpařů. Nyní je 23letý Julius Yego blízko startu na Hrách v Londýně.

Pokud vám spojení Keni a hodu oštěpem připomíná hlavní motiv populárního filmu Kokosy na sněhu, jste na omylu. Tato velmoc vytrvalostních běhů totiž už dokázala zrodit chlapíka, který dokáže osmisetgramové náčiní poslat k osmdesáti metrům. Jmenuje se Julius Yego a pravděpodobně ho uvidíte na olympiádě.

O účasti v Londýně si razantně řekl na úterních závodech v Nairobi, kde zcela zastínil své kolegy vytrvalce, kteří zde absolvovali jakési předkolo národní kvalifikace pro olympijskou desítku. Senzaci vyvolal jeho hod dlouhý 79.95 m, jímž se zařadil mezi keňské rekordmany a současně se jako první ze své země zapsal na nominační listinu pro olympijské hry. Jistotu startu pod pěti kruhy sice ještě nemá, tu by mu definitivně dalo až další zlepšení na úroveň A limitu IAAF (82.00 m), nicméně ředitel keňského svazu David Okeyo připustil, že by ho mohli do Londýna poslat i s „béčkem“.

K téměř osmdesátimetrové výkonnosti se Yego dostal nezvyklým způsobem. Až donedávna se totiž připravoval bez trenérského dohledu, přičemž se snažil napodobovat techniku, kterou nastudoval ze záznamů dalekých hodů předních světových borců zveřejněných na síti YouTube. Takto se dostal až k loňskému maximu 78.34 m, s nímž vloni vyhrál oštěpařskou soutěž na Afrických hrách v Maputu, což byl největší úspěch jeho dosavadní kariéry.

Letos v zimě se však naskytla příležitost, aby se posunul ještě dál. Obdržel totiž stipendium, které mu umožnilo přípravu ve Finsku. „Je to jedno z nejlepších míst pro trénink oštěpu na světě, podobně jako je Keňa pro přípravu běžců. Hodně jsem si zde vylepšil techniku, která má větší vliv na délku hodů než síla,“ pochvaloval si Yego pro webové stránky iaaf.org a dodal: „Příští měsíc se do Finska vrátím, abych tam dále trénoval. Doufám ve splnění A limitu. Chce být prvním oštěpařem v historii, který bude Keňu reprezentovat na olympiádě.“

Podívejte se na video, na kterém je vidět, v jakých podmínkách v Keni Yego trénoval:

Další výsledky z Nairobi

Sledovanou desítku nejlépe zvládl Moses Masai (28:10.3), což pro něj však znamená pouze to, že je pomyslnou jedničkou třináctičlenného výběru, z něhož 1. června, v předvečer diamantového mítinku v Eugene, vzejde definitivní trojice vyslanců na olympiádu. Souboj čtvrtkařů vyhrál Mark Mutai (46.0) o dvě desetiny před stříbrným medailistou z MS do 17 let Alphasem Kishoyianem. Spolu s Andersonem Muretou, Bonifacem Mucherou a Vincentem Mumou pak vytvoří štafetu, která se bude snažit o co nejlepší výkon při Pennn Relays, taktéž ve Spojených státech.

Adam Pražák

Fotogalerie