přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. ledna 2012, 18:32

Keňské duo podle TFN vládne světu, top 10 v disciplínách se jen mírně liší od AI

Podle renomovaného amerického magazínu Track & Field News letos nejvíce zazářili Cheruyiotová a Rudisha. Nový rok také přinesl očekávaný žebříček, který TFN přes půlstoletí zveřejňuje.

33členný panel vybíral Atlety roku. Jednoznačnější situace byla mezi ženami, kde jako vítězku zvoliloVivian Cheruiyotovou 21 hlasujících, zatímco Sally Pearsonová se na první příčce objevila osmkrát a Valerie Adamsová čtyřikrát. Obě atletky z nejmenšího kontinentu následují keňskou vytrvalkyni i v celkovém hodnocení.

O vyrovnanosti mezi muži svědčí nejnižší bodový zisk vítěze za poslední roky a pouhých 12 volitelů vybralo na čelo Davida Rudishu. Vedle keňského půlkaře obdrželi šestkrát plný počet bodů Usain Bolt, Robert Harting i Yohan Blake, dvakrát maratonec Geoffrey Mutai a jednou vytrvalec Mo Farah. Úspěšného obhájce vítězství Rudishu a čtvrtého Blaka dělí pouhých 28 bodů, ztráta pátého Mutaie a šestého Faraha už byla výraznější.

Čelo ankety Track & Field News

Ženy

 1. Vivian Cheruiyotová (Keňa—5000/10000)............ 317
2. Sally Pearsonová (Austrálie—100 překážek).......... 292
3. Valerie Adamsová (Nový Zéland—koule).................. 252
Kompletní výsledky

Muži

 1. David Rudisha (Keňa—800)................272
2. Usain Bolt (Jamajka—100/200).............259
3. Robert Harting (Německo—disk)...................255
4. Yohan Blake (Jamajka—100/200 m)..........244
Kompletní výsledky

Top 10 podle TFN

 O rankingu vydaném statistiky z Athletics International jsme vás informovali minulý týden (viz tento článek). Magazín Track & Field News (TFN), který sebe označuje za „Bibli atletiky od 1948“, má se svým žebříčkem bohatší tradici, poprvé s ním vyšel pro mužské disciplíny již v roce 1947, ženy se takto vyhodnocují od 1957. Včera vydané listiny TFN, na nichž se podílelo pět autorů, vykazují na čelných pozicích velkou podobnost s rankingem podle AI. První příčka patří podle TFN rovněž v jedenácti disciplínách někomu jinému než šampionovi z Tegu, ovšem poměr muži : ženy je vyrovnanější, 6 : 5.

V mužských disciplínách najdeme tři rozdíly. Na rozdíl od AI si v TFN myslí, že mistři světa Yohan Blake (100 m) a Matthias de Zordo (oštěp) patří na čelo žebříčku a nikoli Usain Bolt a Andreas Thorkildsen. V maratonu pak panel přisoudil první příčku „nejrychlejšímu maratonci“ Geoffreyi Mutaiovi namísto oficiálnímu rekordmanovi Patricku Makauovi. Mezi ženami pak podle TFN patří na čelo tyčky Jenny Suhrová a oštěpu Christine Obergföllová namísto světových šampionek z Tegu Fabiany Murerové a Marie Abakumovové.

Pokud jde o české atlety, panuje rovněž velká shoda mezi TFN a AI. Nejvyšší postavení si vysloužila Barbora Špotáková, které oba panely přisoudily třetí příčku. Zuzaně Hejnové přilepšili v TFN o jednu pozici na čtvrté místo, naopak u Vítězslava Veselého se shodli na pátém místě. Jaroslav Bába je podle AI osmý a Jiřina Ptáčníková desátá, zatímco ve „včerejší“ anketě jim oběma připadla devátá příčka. Jarmila Klimešová ve vyhodnocení AI chybí, podle TFN však do elitní desítky patří.

Kompletní ranking TFN: muži – ženy


S využitím EME News a webu TFN

Michal Procházka

Vytisknout