přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

30. března 2003, 16:18

Kenenisa Bekele vybojoval druhé zlato

Závod mužů na 12000 m zakončil 31. MS v krosu ve švýcarském Lausanne - La Broye.

Jasnou suverenitu ve světě přespolního běhu si zachoval Etiopan Kenenisa Bekele. Dvojnásobný světový šampion z loňského roku i v sezoně 2003 stanul dvakrát na nejvyšším stupni MS v krosu. Po sobotním triumfu na krátké trati si dnes doběhl pro zlatou medaili na trati 12000 m. V závodě podle očekávání dominovali Afričané. Zhruba desetičlenná skupina se už v první polovině trati odpoutala od zbytku startovního pole, aby se pak na sedmém kilometru od ní odtrhla čtveřice Bekele a Gebremariam z Etiopie a Keňané Ivuti a Korir. Na dalším kilometru Etiopané vystupňovali tempo a setřásli Korira. Následně se úspěšně pokusilo o trhák pouze duo etopských běžců. Obhájce titulu, dvacetiletý Kenenisa Bekele, však nepřipustil žádné taktizování a dál pokračoval jen v sólo závodě. Pro další titul mistra světa v krosu si Bekele doběhl s dvanáctivteřinovým náskokem nikoli na Gebremariama, ale na Keňana Ivutiho. Gebremariam doběhl třetí.

Muži Keni zvítězili v pořadí družstev, když součet jejich umístění v dnešním závodě činil 17 bodů. Etipoané skončili druzí za 23 bodů a třetí Maročané dosáhli počtu 51 bodů. Na prvních třech místech se tak opakovalo pořadí ze včerejšího závodu na kratší trati. Španělé obsadili čtvrtou příčku jako nejlepší evropský tým. 

V závodě žen na 4000 m dominovala Edith Masaiová z Keni, která porazila včerejší vítězku delší trati Werknesh Kidaneovou z Etiopie. Mezi juniory se prosadil rovněž Keňan Elind Kipchoge. Nejlepší neafrický běžec byl až na třiadvacátém místě Rus Rybakov.

Z výsledků MS v krosu:

MUŽI - 12000 m
1. Bekele (Et.)
2. Ivuti (Keňa)
3. Gebremariam (Et.)
4. Limo (Keňa)
5. Koech (Keňa)
6. Korir (Keňa)

ŽENY - 4000 m
1. Masaiová (Keňa)
2. Kidaneová (Et.)
3. Gakunyiová (Keňa)
4. Ochichiová (Keňa)
5. Johnsonová (Aus.)
6. Denbobaová (Et.)

JUNIOŘI - 8000 m
1. Kipchoge (Keňa)
2. Kiprop (Keňa)
3. Bushendich (Keňa)


   

Tomáš Klement

Vytisknout