Kenenisa Bekele si ze Zlaté tretry odváží druhý světový rekord v krátké době

úterý 8. června 2004
Etiopan Bekele pokořil na mítinku Zlatá tretra světový rekord v běhu na 10 000 metrů časem 26:20.31. Stal se tak v krátké době světovým rekordmanem na pětku i na desítku.

Zlatá tretra se dočkala skvělého vrcholu mítinku. Padl avizovaný světový rekord v běhu na 10 000 metrů, osmý světový rekord v historii mítinku. Do konečného součtu světových rekordů Zlaté tretry dnes přispěla také tyčkařka Stacy Dragilaová.

Pro Bekeleho byl start na této trati zároveň prvním startem na deset kilometrů v letošní olympijské sezoně. Za vydatného povzbuzování publika předvedl etiopský běžec skvělý finiš a časem 26:20.31 překonal o více než dvě sekundy stávající rekord svého krajana Haile Gebrselassieho. "Jsem moc šťastný za rekord, ale v této chvíli nevím, zda na olympijských hrách budu startovat na pět i deset kilometrů. Děkuju moc divákům, byli opravdu skvělí," radoval se po závodě Etiopan. Bekele tak ke svému světovému rekordu na 5 000 metrů z letošního května v Hengelu přidal i stejný triumf na dvojnásobné trati.

Do oštěpařského sektoru nastoupil miláček českého publika trojnásobný olympijský vítěz Jan Železný. Nakonec se ale musel spokojit – poprvé na Zlaté tretře – s konečným druhým místem. Oštěp mužů vyhrál výkonem 87.73 metru Rus Alexandr Ivanov, Železný hodil ve třetí sérii 86.12 metru a zajistil si tak letenku do Atén. Avizovanou hranici 90ti metrů se mu však atakovat nepodařilo, i přesto sklidil od ostravského publika obrovský aplaus. "Nepamatuju si, jestli jsem na tomhle stadionu někdy prohrál. Možná ještě jako junior, nevzpomínám si. Chtěl jsem tu hodit dál, ale nedá se nic dělat. Mám limit na olympiádu a z toho se budu odrážet. Musím teď na sobě hodně pracovat. O všem rozhodne až ten závod, který bude za 2 měsíce," zhodnotil svůj výkon Železný a dodal: " Je tu fantastická atmosféra, jedna z nejlepších na světě. Když tu diváci vyvolávali moje jméno, bylo to skvělé."

Běh na 3000 metrů překážek ovládla Rumunka Kristina Casandrová nejlepším letošním výkonem 9:34.36.  100 metrů žen podle očekávání vyhrála favoritka závodu, světová šampionka z Paříže 2003 Torri Edwardsová v čase 11.25 před druhou Američankou Colanderovou, která se do cíle dostala v čase 11.29.

Běhu na 800 metrů kralovala Maria Mutolaová. Do závodu bohužel nenastoupila Ludmila Formanová, která má problémy s natrženými vlákny ve stehenním svalu. Mutolaová pokořila rekord mítinku Jolandy Čeplakovové z minulého roku, když jasně zvítězila v čase 1:57.72, zároveň zaběhla nejlepší letošní výkon na této trati.

Ve výšce žen se představila nejlepší současná atletka světa podle hodnocení IAAF Hestrie Cloeteová. Jihoafričanka ovšem nakonec na vítkovické půdě nestačila na chorvatskou vycházející hvězdu Blanku Vlašičovou. Ani jedné z výškařek se nepodařilo překonat laťku ve výšce 2.00 metru, a tak si vítězství ze Zlaté tretry odváží Chorvatka za výkon 1.98, který skočila na rozdíl od Jihoafričanky na první pokus. Iva Straková skončila šestá výkonem 1.89 metru, další česká závodnice Zuzana Hlavoňová devátá.

Velice sledovaná byla také dálka žen, kde nastoupilo hned několik světových atletických hvězd - trojnásobná olympijská vítězka ze Sydney Marion Jonesová, německá legenda Heike Drechslerová či Rusky Tatjana Lebedevová a Tatjana Kotovová. Nechyběly ani české závodnice - mladičká Denisa Ščerbová a Lucie Komrsková. Nejlepší dnes v dálkařském sektoru byla Tatjana Kotovová, která dolétla na hranici sedmi metrů, čímž vyrovnala rekord mítinku Evy Murkové z roku 1984, na druhém místě skončila Lebedevová a až třetí Američanka Marion Jonesová. Denisa Ščerbová skončila šestá výkonem 6.24.

Šťastný pro české barvy byl závod na 1500 metrů mužů. Michal Šneberger pokořil B limit na olympijské hry, když do cíle doběhl jedenáctý v čase 3:36.50.  "Běžel jsem svoje tempo, stále jsem si kontroloval mezičas. Před posledním kolem jsem věděl, že ho musím dát za minutu. Přišlápl jsem a stále jsem měl hodně sil. Myslím, že to mohlo být i rychlejší. Měl jsem hodně sil i v cíli. Určitě musím brzy vyzkoušet běžet rychlejším tempem. Byla to moje první patnáctistovka v sezoně, takže jsem naprosto spokojen. Další mě čeká o víkendu v Erfurtu, " uvedl ke svému výkonu Šneberger.

Běh na 3000 metrů překážek mužů skončil nejlépe pro Katařana Saifa Saida Šahína, který se do cíle dostal v čase 8:11.54. Druhý skončil Keňan Kemboi.

Výsledky z mítinku Zlatá tretra naleznete zde.