Keňané zdolali na Pražském půlmaratonu traťové rekordy

sobota 27. března 2004
Závod mužů vyhrál Keňan Joseph Ngeny Kiprotich v čase 1:01:46, v ženách byla nejlepší Catherini Kiruiová.

I přes to, že se počasí neumoudřilo a teploměr ukazoval v sobotu 27. března pouhých pár stupňů nad nulou, padly jak v ženské, tak mužské kategorii traťové rekordy. Vítězem Pražského půlmaratonu v kategorii mužů se stal Keňan Joseph Ngeny Kiprotich, jenž trasu dlouhou 21 kilometrů a 97,5 metru zvládl za 1:01:46 hodiny. Podařilo se mu tak vylepšit dosavadní maximum krajana Anthonyho Korira z roku 2001 o 23 sekund.  "Výkon je dobrý, čas také, ale závod nám hodně znepříjemnily vítr a zima. Povrch mi také moc neseděl,ale jinak jsem byl celkem spokojen," usmíval se Kiprotich. I na dalších místech skončili keňští vytrvalci - druhý byl se ztrátou 21 sekund Benjamin Kimut Kosgei a třetí pozici obsadil David Omiti Makori.

Mezi ženami zvítězila při debutu na této trati Catherini Kiruiová rovněž z Keni v čase 1:10:38 hodiny a loňský výkon Slovinky Heleny Javornikové pokořila o 35 sekund. "Byl to můj první start v půlmaratonu, jsem šťastná, v jakém čase jsem doběhla," uvedla vítězná Keňanka. Druhá skončila  Aniko Kalovicsová z Maďarska a třetí další Keňanka Jane Auro Ekimatová z Keni.

Z českých běžců se nejlépe umístil Pavel Faschingbauer, který skončil sedmý. "Jsem rád, že jsem pokořil Keňana Ruguta a pozitivní je také to, že jsem měl v závěru dost sil, což je dobré znamení pro start v maratonu," uvedl domažlický rodák, který by rád splnil olympijský limit. Slovák Štefko, který v současné době usiluje o české občanství, doběhl na skvělém čtvrtém místě v čase 1:03:01, čímž splnil limit na světový šampionát. Možné mezinárodní Štefkovy starty za Českou republiku ovšem zatím zavisí na mnoha okolnostech.
Nejlepší Češkou byla podle očekávání Petra Kamínková, která doběhla na šesté pozici v čase 1:14:55 hodiny. V cíli však neskrývala zklamání: "Chtěla jsem limit na mistrovství světa, ale snad se mi zadaří za dva týdny." Jana Klimešová skončila na osmém místě.
Do cíle doběhli také premiér Vladimír Špidla a primátor Prahy Pavel Bém.

Výsledky:
Muži: 1. J. Kiprotich 1:01:46, 2. B. Kosgei 1:02:07, 3. Makori (všichni Keňa) 1:02:59, 4. Štefko (SR) 1:03:01, 5. Kyui (Keňa) 1:03:34, 6. Hyhun (Ukr.) 1:03:56, 7. Faschingbauer (ČR) 1:04:48, 8. Rugut (Keňa) 1:05:14, 9. Nishirimana (Bur.) 1:05:35, 10. Vítek (ČR) 1:08:11.

Ženy: 1. Kiruiová (Keňa) 1:10:38, 2. Kalovicsová (Maď.) 1:11:12, 3. Ekimatová (Keňa) 1:11:26, 4. Zatorská (Pol.) 1:14:31, 5. Chelangatová (Keňa) 1:14:50, 6. Kamínková (ČR) 1:14:55.