přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. srpna 2010, 14:09

Keňané vládnou Africe

Šampionát černého kontinentu ovládla v Nairobi domácí Keňa. Její zástupci získali celkem 25 medailí, z toho deset z nejcennějšího kovu. Druhou nejúspěšnější výpravou byla Nigérie, třetí JAR.

Nejen Evropa žila v minulém týdnu svým šampionátem, o kontinentální tituly se bili i Afričané. Asi málokoho překvapí, že nejvíce vavřínů posbírali v Nairobi domácí Keňané, na rozdíl od světových měření sil se však o poznání méně dařilo Etiopanům, kteří získali jedinou zlatou a v porovnání cenných kovů skončili až na devátém místě. Podle bodů se jim dařilo o něco lépe, i tak to však nestačilo na lepší než čtvrtou příčku. Vedle suverénních Keňanů podlehli  i Nigerijcům, které výsledkově táhla především ženská reprezentace, a také Jihoafričanům.

Komu se vedlo individuálně? Absolutní kvalita se podle očekávání soustředila převážně do běžeckých disciplín. Potvrdil ji třeba keňský půlkař Rudisha, který navázal na skvělé výkony z poslední doby časem 1:42.84 a o více než dvě vteřiny předčil své krajany Kirwu a Kivuvu, kteří jej doprovodili na stupně vítězů. Mezi ženami zřejmě podcenila závěr jejich krajanka Jepkosgeiová, která byla při neúčasti Jelimové i Semenyaové jasnou favoritkou, a nechala se v posledních metrech předběhnout od Alžířanky Bourasové (2:00:22).

Delší trati nabídly taktické bitvy s nepříliš výraznými časy. Takřka s železnou pravidelností šlo o souboj Keňa vs. Etiopie, do něhož se tu a tam přimotal někdo jiný. A byla to pro Etiopany věru tvrdá lekce. Až na ženskou desítku, kterou ovládl etiopský tandem Dibabaová – Melkamuová, tahali vždy za kratší konec. A to měli v sestavě takové veličiny jako Defarová, Ejiguová, Burkaová, Gebremehdin...

Z jiných než běžeckých disciplín zmiňme třeba stovku za 11.03 Nigerijky Okagbaraové, které navíc vyhrála i dálku (6.62) či čtvrtku Botswaňanky Montshoové za 50.03. Oštěp vyhrála pohodlně přemožitelka Barbory Špotákové z Memoriálu Josefa Odložila Viljoenová z JAR (63.33), na čtvrtce překážek neměli konkurenci její krajané van Zyl (48.51) a Fredericks (48.79).

Výsledky  

Adam Pražák

Vytisknout