Keňané v Berlíně útočili, rekord však odolal

pondělí 1. října 2012
Ještě tři kilometry před cílem byl G. Mutai světovému rekordu v maratonu na dosah sedmi vteřin, pak však měl co dělat, aby urval vítězství před debutantem Kimmettem. Dělila je jen vteřina.

Útoky na světový rekord se v souvislosti s maratonem v Berlíně už tak nějak čekají. Aby také ne, vždyť v posledních čtyřech případech se hranice maratonských možností posouvaly právě na zdejší rychlé trati. Před devíti lety to byl Paul Tergat, po něm dvakrát Haile Gebrselassie a naposledy vloni Patrick Makau.

Letos se jeho tehdejší čas 2:03:38 pokusil ztéci jeho keňský krajan Geoffrey Mutai. Pokud nejste ve znalosti keňských vytrvalců kovaní, což se není vzhledem k jejich množství a podobnosti jejich jmen co divit, pak vězte, že je to ten borec, který vloni zaběhl bostonský maraton za 2:03:02, což z něj učinilo autora nejrychlejšího maratonského času historie. O světový rekord se však nejednalo, neboť trať v Bostonu svoji svažitostí a vzdáleností místa startu a cíle neodpovídá daným kritériím.

Mutai pak ještě týž rok vyhrál časem 2:05:06 podzimní maraton v New Yorku a stejně jako řada dalších vysoce kvalitních Keňanů doufal v nominaci na olympijské hry. Té se však nedočkal, k čemuž patrně přispělo i to, že letošní obhajobu bostonského triumfu předčasně vzdal kvůli nebývale horkému počasí, které v den závodu panovalo. Soustředil se tedy na kratší závody a přípravu na berlínský maraton, kde se chtěl pokusit o právoplatný rekord.

Po první polovině závodu se zdálo, že nemá šanci. Vedoucí skupinka, ve které figuroval, zvládla půlmaraton za 62:12 min, tedy o 32 vteřin pomaleji, než se to před rokem povedlo Makauovi. Jenže pak se zrychlilo a zejména pětka mezi 30. a 35. kilometrem, kterou Mutai zvládl za 14:18 min, jej přiblížila rekordu na dosah. Vysoké tempo, kterým odrovnal většinu svých soupeřů, si však časem vzalo daň i na jeho výkonu. V posledních kilometrech Mutai výrazně zpomalil a v samotném závěru musel bojovat o prvenství v souboji s Dennisem Kimettem, který mohl připomenout devět let starý duel Paula Tergata se Sammy Korirem.

Je však třeba říci, že tehdy to mělo mnohem jaksi větší grády. Šlo o světový rekord, Korir si předtím odbyl úlohu vodiče a také jeho snaha dotáhnout svůj příběh do senzačního konce byla opticky výrazně větší než Kimettova, který jako by závěr dobíhal jen z povinnosti. Není tedy divu, že vyrojila řada spekulací, zda prvenství svému tréninkovému parťákovi Mutaiovi dobrovolně nepřenechal, aby mohl ovládnout celkové pořadí v seriálu World Marathon Majors a inkasovat milionovou odměnu.

Ať tak či tak, Mutai proťal pásku jako první v čase 2:04:15 a zařadil se na čtvrté místo dlouhodobých tabulek. Kimett byl jen o vteřinu pomalejší a vedle páté příčky v žebříčku si vysloužil označení nejlepší debutant dosavadní maratonské historie. S větším odstupem za vedoucí dvojicí přibyl do cíle jako třetí Geoffrey Kisang (2:06:12), za ním pak další Keňané, kteří obsadili prvních devět míst pořadí.

Mezi ženami zvítězila Abedu Kebedeová, když po výkonu 2:20:30 o 49 vteřin předčila svoji tréninkovou parťačku a krajanku z Etiopie Tirfi Tsegayeovou. Třetí byla s 2:23:32 Ukrajinka Olena Šurnovová.