přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Keňané se v Dillí pokusí o návrat na světový trůn

Indické Dillí už netrpělivě očekává start mistrovství světa v půlmaratonu, které se poprvé ve své třináctileté historii uskuteční na asijském kontinentu.

Mezi hlavní favority mužské kategorie patří především keňští vytrvalci. Reálné naděje na prvenství jsou přisuzovány Paulu Kosgeiovi, členovi  zlatého družstva z roku 2002, a Johnu Cheruiyotovi Korirovi, šestému muži závodu na 10000 metrů na OH v Aténách. Jejich krajan Martin Lel do Dillí pro zranění nepřicestoval. Před rokem v portugalské Vilamouře v soutěži družstev Keňu po sedmileté nadvládě sesadil celek Tanzánie, dvě jeho opory však v Dillí budou chybět. Tanzánie se v indické metropoli musí obejít bez bronzového medailisty z MS 2003 Martina Sulleho a pátého v pořadí Johna Yudu. Na startu se v tanzanijském dresu objeví alespoň loni stříbrný Fabiano Joseph. 

Také v kategorii žen se favorizované Keňanky loni musely smířit s porážkou, když zlaté medaile vybojovalo družstvo Ruska. Při neúčasti držitelky světového rekordu na maratonské trati a obhájkyně titulu Pauly Radcliffové je do role žhavé kandidátky zlaté medaile pasována Číňanka Sun Yingjie, která o víkendu při finále národní Grand Prix zazářila časy 15:41.47 na 5000 a 31:47.23 na 10000 metrů během jediného dne. Mezi největší favoritky se řadí také nestárnoucí Irka Sonia O´Sullivanová. Japonský celek má ve svém středu vynikající Yuki Siatovou, která umí 10000 m za 31:49.29. Šestinásobné mistryně světa v soutěži družstev Rumunky se budou opírat o pátou ženu loňské klasifikace Constantinu Tomescuovou či Mihaelu Botezanovou, která se na MS v půlmaratonu pravidelně umisťuje v elitní desítce celkového pořadí.    

Českou republiku v Dillí bude reprezentovat Petra Kamínková. Čerstvá mistryně ČR v silničním běhu se do dějiště šampinoátu přesunula hned druhý den po svém triumfu na "Běchovicích", v letadle strávila téměř patnáct hodin. Závod žen odstartuje pozítří v 6.20 středoevropského času, muži vyběhnou na trať o 80 minut dříve. Informace o MS a vystoupení české závodnice přineseme na našich stránkách.        

Do hodnocení soutěže družstev se v obou kategoriích započítávají výsledky tří nejlepších závodníků daného týmu. V jedenáctimilionovém městě se představí závodníci ze 64 zemí světa, mistři světa v individuálních závodech v Dillí získají odměnu 30.000 dolarů.

Podrobnosti k MS v půlmaratonu naleznete zde.

Tomáš Klement

Vytisknout