Keňané a Rusky kralovali Bostonskému maratonu

úterý 22. dubna 2003
Závod mužů 107. ročníku Bostonského maratonu jednoznačně ovládli Keňané.

Obhájce prvenství Rodgers Rop sice obsadil až sedmou příčku, ale pořadí na prvních pěti místech patřilo zástupcům této vytrvalecké velmoci. Mezi více než 10000 závodníků se prosadil Robert Kipkoech Cheruiyot časem 2:10:11. Čtyřiadvacetiletý Keňan si zřejmě rozhodující náskok vytvořil zhruba 10 kilometrů před cílem, kdy se mírně odpoutal od trojice svých krajanů. Na druhém místě skončil Benjamin Kosgei Chimutai, třetí potom Martin Lel. Druhý muž Bostonského maratonu 2002 Christopher Cheboiboch neudržel tempo a na třicátém kilometru odpadl z vedoucí skupiny. Nejlepším Evropanem se letos stal už třiačtyřicetiletý Rus Fjodor Ryžov, který doběhl na šesté pozici.

Nejúspěšnějšími ze startovního pole žen byly závodnice Ruska. Celková vítězka Světlana Zacharovová od dvacátého kilometru měla závod ve vlastní režii a udržovala vedení až do cíle. Zacharovová zvítězila v čase 2:25:20. Druhé místo v Bostonském maratonu žen trochu překvapivě obsadila další Ruska Ljubov Denisovová. V první desítce konečného pořadí v ženské kategorii se umístily celkem čtyři ruské závodnice. Loňská vítězka a držitelka nejlepšího výkonu historie Bostonského maratonu Margaret Okayová z Keni doběhla čtvrtá.