Keňan Cheruiyot vyhrál Bostonský maraton

Ve 111. ročníku nejstaršího maratonu světa obhájil keňský vytrvalec Robert Cheruiyot loňské vítězství. Mezi ženami zvítězila Ruska Lidia Grigorijevová.

Keňský běžec vyhrál v Bostonu potřetí a stal se jedním z mála, kterým se to za 111 let povedlo. Po svém triumfu v roce 2003 a 2006 vyhrál včera časem 2:14:13 hodiny. "Jen pár lidí tu dokázalo vyhrát třikrát," potvrdil Cheruiyot. "Pokud bych vyhrál i příští rok, mohu už klidně umřít." Vinou chladného a deštivého počasí se vítězi nevyvedl útok na vlastní traťový rekord z loňského roku, zaostal za ním o sedm vteřin. "Když lev loví antilopu, nedívá se za sebe. Nejdřív se musí najíst," vysvětlil vítěz to, že běžel podle svého tempa a neohlížel se na čas. Na druhém místě se umístil se ztrátou 20 sekund Keňan Kwambai, třetí doběhl dalších z keňských běžců Stephen Kiogora.

Lidia Grigorijevová vyhrála mezi ženami v čase 2:29:18 hodiny. Druhé místo patří Jeleně Prokopčukové z Lotyšska, která na vítězku ztratila 40 sekund. Třetí místo patří mexické závodnici Perezové, která ztratila dalším 18 sekund. "Nikdo z běžců nemá rád déšť a vítr," řekla vítězka v cíli. "Snažila jsem se udávat tempo, ale nikdo v tom nepodpořil." Po 25 kilometrech byla na čele závodu čtveřice závodnic. "Na pětatřicátém kilometru jsem pochopila, že můžu vyhrát," dodala ruská vytrvalkyně.

Bostonský maraton je zařazen do seriálu pěti prestižních závodů World Marathon Majors, zavedeného v loňském roce. Na vítěze čeká bonus půl milionu dolarů. Do konce dvoulete série chybí čtyři maratony, v průběžném vedení jsou zatím Robert Cheruiyot a Jelena Prokopčuková.

Z výsledků:

1. Robert K. Cheruiyot (Keňa) 2:14:13, 2. James Kwambai (Keňa) 2:14:33, 3. Stephen Kiogora (Keňa) 2:14:47, 4. James Koskei (Keňa) 2:15:05, 5. Teferi Wodajo (Et.) 2:15:06, 6. Benjamin Maiyo (Keňa) 2:16:04, 7. Ruggero Pertile (It.) 2:16:08, 8. Peter M. Gilmore (USA) 2:16:41.

1. Lidia Grigorijevová (Rus.) 2:29:18, 2. Jelena Prokopčuková (Lot.) 2:29:58, 3. Madai Perezová (Mex.) 2:30:16, 4. Rita Jeptooová (Keňa) 2:33:08, 5. Deena Kastorová (USA) 2:35:09, 6. Robe Tola Gutaová (Et.) 2:36:29, 7. Ljubov Denisovová (Rus.) 2:38:00, 8. Alice Chelangatová (Keňa) 2:38:07.