Keňa drtivým finišem ovládla MS do 17 let

V Brixenu se uzavřel světový šampionát dorostenců. Sedm medailí během posledního soutěžního den vyneslo africkou běžeckou velmoc do čela pořadí národů.

Jako jukebox, do něhož milovník jediné skladby naházel spoustu mincí, působila hudební režie závěrečného dne mistrovství světa v Brixenu. Jedenáctkrát zněla z reproduktorů hymna na počest nových šampionů do 17 let, čtyřikrát se však opakovaly rytmy keňské národní melodie. Všechna zlata a navrch ještě tři stříbra přitom získali její atleti ze soutěží na oválu, když ovládli kompletní běžecký program na středních a delších tratích.

Keňa medailovou smrští předstihla i do té doby dominující Spojené státy, které dokázaly z posledního dne vytěžit „pouze“ dva tituly z kombinovaných štafet, přičemž ta chlapecká vytvořila časem 1:50.33 dorostenecký rekord. V celkovém součtu získali Američané o dvě medaile více (16), ve prospěch Keni však při stejném počtu zlatých (6) rozhodlo více stříbrných medailí (7:5). Třetí skončila s bilancí 4-1-1 Velká Británie. Alespoň jeden z cenných kovů získalo rekordních 46 zemí (medailové pořadí zde).

bodovém hodnocení zvítězili Američané před Keňou a Německem. Češi obsadili díky dvěma bodům za sedmé místo vícebojaře Sedláka dělenou 69. příčku z 75 zemí, jejichž závodníci se dostali mezi elitní osmičku ve své disciplíně.

Poslední den padly vedle již zmíněného maxima americké chlapecké štafety na 100-200-300-400m dva rekordy šampionátu, oba zásluhou Keňanů. Cherono Koechová byla v cíli osmistovky za 2:01.67, Isiah kiplangat Koech zvládl trojku za  7:51.51. Nikoliv rekordní, za to velmi těsný boj o vítězství na dvoustovce svedly Britka Williamsová a Peterová z Panenských ostrovů. Obě měly shodný čas 23.08, o zlatu prvně jmenované rozhodly tisíciny.