Keňa dominovala krosovému MS

neděle 26. března 2017
Naprostou keňskou nadvládou skončil světový šampionát v přespolním běhu, který hostila Uganda. Mužský titul dokázal obhájit Geoffrey Kamworor. Mezi ženami kralovala jeho krajanka Irene Cheptaiová. Keňané opanovali také premiérovou smíšenou štafetu.

Úspěšným obhájcem titulu krosového mistra světa se stal Keňan Geoffrey Kamworor, jenž vyhrál v čase 28:24. Stal se prvním mužem od roku 2006, který dokázal obhájit zlato. Jeho cesta k vítězství ovšem nebyla snadná. Od poloviny závodu nasadil pekelné tempo Uganďan Joshua Cheptegei a neudržel se ho ani Kamworor. Zdálo se, že si běží pro titul, ale v závěru mu totálně došly síly a Kamworor se přes něj snadno přehnal. V poklidu si pak doběhl pro svůj druhý titul krosového mistra světa. Stříbro si na krk pověsil jeho reprezentační kolega Leonard Barsoton (28:36). Bronz putuje do Etiopie zásluhou Abadiho Hadise (28:43), který o čtyři vteřiny porazil svého krajana Jemala Yimera (28:47). Elitní pětici uzavírá Aron Kifle z Eritrei (28:49). Nešťastný Cheptegei doklopýtal do cíle hluboko v poli poražených na třicátém místě.

Týmové klání vyznělo nejlépe pro Etiopany. Stříbrnou příčku obsadili Keňané a bronz zůstal v Ugandě.

Závodu žen na 10 kilometrů dominovaly Keňanky, které obsadily hned šest prvních míst. Nejrychlejší z nich byla Irene Cheptaiová za 31:57. Zástupkyně této běžecké velmoci udávaly tempo již od samotného začátku. V polovině trati už byl na čele jen kvartet Keňanek. Jen o pár set metrů později se rozplynul medailový sen olympijské vítězce na 1500 metrů z Ria Faith Kipyegonové. Cheptaiová pak unikla svým soupeřkám v průběhu závěrečného kola a stala se mistryní světa. Druhá doběhla její krajanka Alice Aprot Nawowunaová (32:01) a keňský triumf dokonala bronzová Lilian Regneruková (32:11). Těsně pod stupni vítězů skončila stříbrná z Ria ve stýplu Hyvin Kiyeng Jepkemoiová (32:32), která v těsném finiši porazila obhájkyni krosového titulu Agnes Tiropová (32:32). Šestou příčku obsadila Faith Kipyegonová (32:49) a těsně tak uhájila tuto pozici před další olympijskou šampionkou Ruth Jebetovou z Bahrajnu (32:49).

Keňanka ovládly suverénně i soutěž družstev. Druhou příčku obsadily Etiopanky a třetí byly běžkyně z Bahrajnu.

Premiéru v rámci světového šampionátu v krosu si odbyly smíšené štafety. Každý z členů štafety běžel jeden dvoukilometrový okruh. Jako první doběhla do cíle čtveřice Keni v čase 22:22. Stříbro bral kvartet z Etiopie (22:30), kde na závěrečném úseku mocně finišovala Genzebe Dibabaová, která stáhla na vedoucí Keňanku Beatrice Chepkoech třicet vteřin. Přesto to Etiopanům na zlato nestačilo. O dalších sedm vteřin zpět doběhla štafeta Turecka (22:37).

V závodě juniorek dokázala obhájit své prvenství z před dvou let Etiopanka Letesenbet Gideyová, když zvládla šestikilometrovou trať za 18:34. Již v úvodu závodu, se od zbytku startovního pole oddělila desetičlenná vedoucí skupinka, složená ze závodnic z Keni a Etiopie. Do závěrečného třetí ho okruhu ovšem vbíhala už jen trojice. Duo Keňanek, které táhly celý závod, doplňovala právě Gideyová. Ta se zkušeně vezla a zhruba patnáct set metrů před cílem svým soupeřkám nastoupila. Keňanky na její atak nedokázaly odpovědět a Gideyová svůj náskok už jen navyšovala. Keňa byla nakonec ráda i za jednu medaili. Skvělým finišem si totiž dospurtovala pro stříbro další Etiopanka Hawi Feysaová (18:57). Na bronzové příčce finišovala Keňanka Celliphine Chespolová (19:02).

Vítězství Gideyové výrazně přispělo i těsnému prvenství Etiopie v soutěži družstev. O jediný bod zpět zůstaly stříbrné Keňanky. Třetí byla domácí Uganda.

Klání kategorie juniorů udělalo radost domácím fanouškům. S osmikilometrovou tratí si nejlépe poradil Uganďan Jacob Kiplimo, který vyhrál za 22:40. Pro Ugandu se jedná historicky o první zlato ze světového šampionátu v krosu. V průběhu první poloviny závodu byl hodně aktivní keňský juniorský mistr světa ve stýplu Amos Kirou. Díky jeho trhákům se startovní pole hodně roztrhalo, ale jemu samotnému to ubralo hodně sil a v závěru na nejrychlejší nestačil. Naopak skvěle si rozvrhl síly právě Kiplimo a do posledního kola vbíhal z vedoucí pozice. Vedení nakonec udržel až do cíle. Famózně proběhl poslední okruh Etiopan Amdework Walelegn (22:43) a odměnou mu byl stříbrný cenný kov. Na bronzový stupínek vystoupal Keňan Richard Kimunyan Yator (22:52).

V soutěži týmů se radovali z triumfu junioři z Etiopie, druzí byli Keňané a třetí místo brala Eritrea.