Keitanyová dokonala newyorský hattrick

pondělí 7. listopadu 2016
Keňská běžkyně Mary Keitanyová dokázala již potřetí za sebou vyhrát maraton v New Yorku. Mezi muži se radoval z premiérového triumfu Eritrejec Ghimray Ghebreslassie.

Obhájkyně předešlých dvou vítězství byla hlavní favoritkou. V úvodu závodu bylo zvoleno spíše vlažnější tempo. Ovšem na desátém kilometru ho začala stupňovat Etiopanka Debaová. O pět kilometrů později byla již vedoucí skupinka pouze devítičlenná. Za touto metou začala promlouvat do průběhu závodu i Keitanyová. Záhy se čelo smrsklo pouze na tři závodnice. Tempo Keitanyové dokázaly akceptovat její krajanka Joyce Chepkiruiová a Etiopanka Aselefech Mergiová. Právě Mergiová z této trojice odpadla jako první.

V polovině závodu tak bojovala o vítězství pouze dvojice Keňanek. Keitanyová však nadále stupňovala tempo, a to bylo moc i na Chepkiruiovou. Obhájkyně pak svůj náskok jen navyšovala. Třicátým kilometrem probíhala již s luxusním dvouminutovým náskokem a o dalším triumfu čtyřiatřicetileté atlety nebylo pochyb. Cílem nakonec proběhla v čase 2:24:26 a nejbližší soupeřku za sebou nechala o propastné 3 minuty a 34 vteřin. Třikrát v řadě se podařilo newyorský maraton vyhrát naposled Gretě Waitzové v letech 1984-86. „Měla jsem velmi dobrou přípravu. Poté, co jsem nebyla nominována na olympijské hry, tak bylo dost času na trénink,“ uvedla. Pro druhé místo si doběhla další Keňanka Sally Kipyegová (2:28:01), pro kterou to byla satisfakce za minulý rok, kdy tento závod nedokončila. Jen o dvanáct vteřin zpět pak zaostala debutantka na maratonské trati Američanka Molly Huddleová (2::28:13).

O historický zápis maratonu v New Yorku se postaral vítěz mužského závodu. Eritrejec Ghimray Ghebreslassie se stal ve dvaceti letech nejmladším mužem, který kdy ovládl tento závod. Pro mistra světa z loňského roku je to navíc první triumf v městském maratonu. V úvodu závodu se držela početná čelní skupina pohromadě. Na patnáctém kilometru pak musel pro zranění lýtka odstoupit ze závodu obhájce prvenství Stanley Biwott. Ghebreslassie začal své tempo stupňovat po proběhnutí mety půlmaratonu. Nástup zachytili pouze jeho týmový kolega Lucas Rotich a Etiopan Lelisa Desisa.

Za třicátým kilometrem se však Desisa ani Rotich s Ghebreslassiem nedokázali udržet a mladý Eritrejec si neohroženě běžel pro vítězství. Časomíra v cíli se zastavila na 2:07:51 a Ghebreslassie se mohl radovat z premiérového triumfu v městském maratonu. Druhý skončil s více než minutovou ztrátou Lucas Rotich (2:08:53). Třetí byl již s větším odstupem devětatřicetiletý Američan Abdi Abdirahman (2:11:23).