Kebede je rekordmanem v maratonském triplu

Etiopan Tsegay Kebede dosáhl historicky nejlepšího průměru tří maratonů absolvovaných v průběhu jednoho kalendářního roku.

Bronzový medailista z MS v Berlíně Tsegay Kebede se maratonům věnuje teprve dva a půl roku, přestose už dokázal zapsat do historie. 22letý Etiopan absolvoval v sezoně tři maratony v časech, jejichž průměr dává vynikajících 2:06:24, což je nejlepší výsledek, jakého kdy kdo dosáhl.

Prvním krokem k úspěchu byl maraton v japonské Fukuoce, který Kebede vyhrál v traťovém a osobním rekordu 2:05:18. Následoval dubnový maraton v Londýně, kde skončil druhý za vítězným Wanjiruem v čase jen o dvě vteřiny horším výkonu ve Fukuoce. Trojlístek uzavřel v Berlíně, kde při mistrovském závodě obsadil třetí příčku za Keňany Kiruiem a Mutaiem. Časomíra v cíli mu změřila výkon 2:08:35.

Také v porovnání dvou nejlepších časů v sezoně se Kebede zařadil na vrchol, byť ne absolutní. Lepší než jeho součet výkonů z Fukuoky a Londýna 4:10:38 má na svém kontě pouze „císař“ Haile gebrselassie, který se vloni dostal díky světovému rekordu z Berlína 2:03:59 a taktéž skvělému lednovému výkonu z Dubaje 2:04:53 dostal na fantastický součet 4:08:52.

Ze statistiky také vyplývá, jak výrazně v posledním období výrazně vyrostla maratonská světová špička. Až do loňska dokázal běžet dva maratony v sezoně pod 2:06 pouze Kalid Khanouchi, který v roce 2002 běžel v Londýně 2:05:38 a v Chicagu 2:05:56. Během posledních dvou let se tentýž husarský kousek podařil hned třem dalším běžcům. Vedle Gebrselassieho a Kebedeho to je ještě olympijský vítěz Samuel Wanjiru, který letos dosáhl výkonů 2:05:10 a 2:05:51.