přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. dubna 2010, 10:19

Když jaro, tak Kinderiáda

V úterý se v Břeclavi otevřela jarní část celorepublikové soutěže pro žáky druhých až pátých tříd základních škol. Finále letošního dvanáctého ročníku bude 22. června.

Kinderiáda se pořádá v každém regionu České republiky, vždy na podzim a na jaře, v červnu se koná finále v Praze. Školy, které se probojují do finálového kola, soutěží celkem o 300 000 Kč, určených na opravu školních sportovišť. Pro všechny děti, které se zúčastní Kinderiády, je připravena celá řada dárků, které využijí při svém dalším sportování.

Závody jsou určeny družstvům o 4 chlapcích a 4 dívkách. Každý ročník (2. - 5. třídy ZŠ) reprezentuje jeden hoch a jedna dívka. Atletické disciplíny vycházejí z rámcového vzdělávacího programu pro základní školy.

Skladba disciplín:
běh na 60 m všichni účastníci, dle ročníků
skok daleký z místa 2. ročník ZŠ
hod plným míčem 1 kg 3. ročník ZŠ
hod kriketovým míčkem 4. ročník ZŠ
skok daleký z rozběhu 5. ročník ZŠ
štafeta 4 x 60 m - 4 vybraní zástupci z družstva

Pro odlehčení sportovního klání a využijí času mezi jednotlivými disciplínami Kinderiády je pro děti připravena atletická sada "Kids´ Athletics". Díky ní si mohou malí sportovci vyzkoušet různé disciplíny zábavnou formou - například hod oštěpem na cíl, skok daleký o tyči či běh přes žebřík. Kromě disciplín "Kids´ Athletics" si děti mohou vyzkoušet také hry Kinder. Mezi ně patří hod na cíl - do ledničky a zábavné skákání v pytlích.

S Kinderiádou souvisí vzdělávací projekt Kinder + sport, jehož hlavním výstupem je metodická příručka určená pro základní školy. Materiál je rozvržen do devíti kapitol, které zábavnou formou představují různé způsoby výuky atletických disciplín. Obsahují také tipy na sportovní hry. Jednotlivé kapitoly jsou distribuovány  do škol spolu s různorodými tématickými dárky (desky na kapitoly příručky či sportovní vybavení).

Odbornou garanci nad projektem drží Český atletický svaz a Národní institut dětí a mládeže. Disciplíny Kinderiády respektují rámcový vzdělávací program pro základní školy a jsou schváleny Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Adam Pražák

Vytisknout