přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. srpna 2007, 17:01

Když děkujete krokodýlem

Výškař Tomáš Janků je před MS fit a těší se, jak si osvěží svou „plynulou znalost“ japonštiny od dob halového mistrovství světa v Maebaši.

Jen si to představte: jste uklízečkou v japonském hotelu a najednou se na vás odkudsi vyřítí dvojice Evropanů v kimonech a mává na vás samurajskými meči. Co si asi pomyslíte? Pozor na rychlé soudy. Před vámi může stát budoucí světový rekordman s vicemistrem Evropy.

Výše uvedená historka se podle Tomáše Dvořáka skutečně stala a převtělenými samuraji byli Roman Šebrle s Tomášem Janků, kteří si tak krátili čas při halovém mistrovství světa v Maebaši. Šestý výškař soutěže pak v identifikaci s domácím prostředím dospěl ještě dále. Při seznamování s základními výrazy domácího jazyka si pokoušel zapamatovat domácí znění slova „děkuji“. Na výraz „aligato“ si pak vytvořil mnemotechnickou pomůcku. „Aha to je jako aligátor,“ řekl si. Jenže i takto dokonalý lingvistický postup zklamal a při nákupu v obchodě ze sebe Tomáš po dlouhém lovení v paměti vysypal místo poděkování: „To...ehm... krokodýl!“  

Drobné mezery v jazykových dovednostech může doplnit letos. Do Japonska odlétá v první z velkých skupin 16.8. Čeká ho těžká soutěž bez jasného favorita. „V poslední době ostatní trochu převýšil Švéd Stefan Holm, který skočil 235 cm, ale i on je k poražení. V zásadě může vyhrát kdokoliv z nás, co tam budeme. Záleží na výkonnosti daný den,“ myslí si Tomáš Janků.

Zdravotní problémy, kvůli nimž musel předčasně ukončit závody v Moskvě a ve Stockholmu by ho v Ósace trápit neměly. „Cítil jsem svírání ve stehně. Neskákal jsem, abych se nezranil. Ale pro Japonsko budu připraven v optimální pohodě,“ věří jedna z největších českých medailových nadějí.  

Adam Pražák

Vytisknout