přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Kdy bude elitní trojice výškařek kompletní?

Zjišťovali jsme aktuální zdravotní stav zraněných Barbory Lalákové a Ivy Strakové.

Vloni patřila ženská výška k našim nejvýstavnějším disciplínám. Maximální možný počet závodnic odjížděl jak na halové mistrovství světa, tak i na letní mistrovství Evropy v Göteborgu. Výškařky ozdobily nejednu domácí soutěž a jejich vzájemná konkurence je šponovala k výborným výkonům. Za všechny jmenujme halový národní rekord 199 cm, který skočila Barbora Laláková 14. února v Banské Bystrici.

Téměř o rok později je situace poněkud odlišná. Z elitní trojice skáče pouze Romana Dubnová, která i přes nedávné potíže s bolavými zuby už má v kapse limit na HME v Birminghamu. Požadovaných 192 cm zvládla na Ostravské laťce, kterou mimochodem vyhrála. Barbora Laláková a Iva Straková kvůli zranění do sezony dosud nenastoupily. Jaké jsou jejich vyhlídky?

Nadějněji to u vypadá u Barbory Lalákové. "Zánět na patě, kvůli kterému jsem nemohla absolvovat Moravskou Daylong tour, už ustoupil. V současnosti mě nic nebolí a začínám pomalu trénovat. Cítím se dobře a určitě o mně brzy v dobrém uslyšíte," říkala v evidentně dobrém rozpoložení rekonvalescentka. Kdy ale přesně naskočí do závodů, to si netroufla říci. "Mám za sebou 14 dní, kdy jsem mohla cvičit jen lehké věci na strojích. Musím se do toho zpátky dostat. Závodit začnu, až ucítím, že přišel ten správný čas," říká svěřenkyně trenéra Michala Pogányho a dodává, že by to mělo určitě být do mistrovství republiky, které se uskuteční v Praze 24. a 25. února. "Chci skočit alespoň limit, když už by se nepodařilo více," plánuje.

Iva Straková vidí svou situaci skeptičtěji. Právě prodělala virózu, která ještě více zpomalila její už opožděný nástup do sezony. "Asi to byla poslední kapka, která způsobí, že halu nestihnu," smutní.
Dosud absolvovala jen kondiční trénink, který byl navíc omezený kvůli jejím problémům se zády. "Nemohu třeba vůbec pracovat na výbušnosti, což je pro mě jako výškařku nezbytné. A flop? Ten jsem neskákala od posledních závodů v létě," dává příklady okleštěné přípravy svěřenkyně trenérů Jiřího Nejdla a Jaroslav Kováře.
Obtíže se zády přitom Ivu provázejí už dlouhou dobu. "Mám nález na dvou plotýnkách, ale na operaci to není.  Teď se hodně zaměřuji na zpevnění korzetu, což by mělo zádům pomoci. Ke zlepšení určitě došlo, ale otázkou je, co s tím udělá, až budu v plném zápřahu," líčí.
Halová sezona se pro Ivu jeví jako ztracená. "Ale důležitější je určitě léto a v něm bych se chtěla vrátit v plné síle a skákat 190 a výš,"  uzavírá.     

Adam Pražák

Vytisknout