Kdo se stane světovým atletem roku 2018?

úterý 20. listopadu 2018
IAAF zveřejnila jména pěti finalistů a finalistek mezi kterými se rozhodně o nejlepších světových atletech uplynulé sezóny. Kteří z těchto kandidátů a kandidátek usednou na trůn?

CHRISTIAN COLEMAN

Americký sprinterský objev loňské sezóny naplno ukázal svůj talent v té letošní. V hale dokázal hned dvakrát posunout hodnotu světového rekordu ve sprintu na 60 metrů, když vylepšil historický zápis krajana Maurice Greena o pět setin na 6.34. Na HMS v Birminghamu bral zlato za historicky druhý nejrychlejší čas na této trati 6.37. Letní sezónu mu zkomplikovalo zranění, ale v jejím závěru zvítězil v bruselském finále Diamantové ligy v letošním nejlepším světovém čase 9.79.

ARMAND DUPLANTIS

Švédský tyčkařský super talent předváděl v tomto roce jedinečné výkony. Nejprve suverénně opanoval mistrovství světa juniorů v Tampere v novém rekordu šampionátu a jen o několik týdnu později se radoval i ze svého prvního velkého cenného kovu mezi dospělými. Na mistrovství Evropy v Berlíně si naprosto suverénním výkonem vyskákal titul kontinentálního šampiona. V jednom z nejkvalitnějších tyčkařských závodů historie vylepšil hodnotu juniorského světového rekordu na 605 centimetrů a zařadil se na druhé místo historických světových tabulek po bok legendárních tyčkařů Renaudal Lavillenieho, Maxima Tarasova a Dmitri Markova.

ELIUD KIPCHOGE

Maratonským králem posledních let je Keňan Eliud Kipchoge. Ten již několik sezón po sobě neúspěšně útočil na světový rekord a letos se mu to konečně podařilo, když na maratonu v Berlíně zvítězil v čase 2:01.39 a předešlý rekordní zápis krajana Dennisa Kimmeta ze stejného závodu před čtyřmi lety překonal o jednu minutu a osmnáct vteřin. Další maratonský primát přidal ještě v Londýně, kde proběhl cílem vítězně v čase 2:04.17.

KEVIN MAYER

Francouzský vícebojař Kevin Mayer měl sezónu jak na houpačce. V hale bral titul světového šampiona v sedmiboji v nejlepším světovém výkonu roku 6348. Na mistrovství Evropy v Berlíně pak odcestoval jako největší favorit na zlato, ale po třech přešlapech v dálkařském sektoru ze soutěže odstoupil. Vše si vynahradil na domácím mítinku v Talence, kde posbíral celkem 9126 bodů, čímž o 81 bodů překonal tři roky starý světový rekord Američana Ashtona Eatona.

ABDERRAHMAN SAMBA

Málokterý atlet byl ve své disciplíně tak dominantní jako katarský mladík Abderrahman Samba. Rodák z Mauritánie nastoupil do deseti závodu na 400 metrů překážek a ve všech zvítězil. Neskutečného výkonu dosáhl na mítinku Diamantové ligy v Paříži, kde proběhl cílem v čase 46.98 a stal se tak druhým mužem historie, který pokořil hranici sedmačtyřiceti vteřin. Za světovým rekordem Američana Kevina Younga zaostal o pouhé dvě desetiny. Zvítězil na Kontinentálním poháru i na Asijském šampionátu, kde ještě přidal další zlato a asijský rekord se štafetou na 4x400 metrů.

DINA ASHER-SMITHOVÁ

Dvaadvacetiletá Britka má za sebou životní sezónu. Na evropském šampionátu v Berlíně získala tři zlaté medaile a všechny ozdobila nejlepším světovým výkonem. Nejprve kralovala na stovce časem 10.85 a o pozici leadera světových tabulek se dělí s Marií Josée Ta Louovou z Pobřeží slonoviny. Následně získala nejcennější kov na dvojnásobné trati v nejrychlejším světovém čase 21.89 a zlatý hattrick dokonala se štafetou 4x100 metrů, které na výsledkové tabuli svítil WL 41.88. V průběhu sezóny také získala dvoustovkařský bronz na Hrách Commonwealthu v australském Gold Coast a dosprintovala si pro druhá místa ve finále Diamantové ligy i na Kontinentálním poháru v Ostravě.

BEATRICE CHEPKOECHOVÁ

Beatrice Chepkoechová byla jasnou královnou světového stýplu. Vyhrála sedm z osmi závodů na 3000 metrů překážek, do kterých nastoupila. Vrchol v jejím podání přišel na mítinku DL v Monaku, kde dokázala zaběhnout nový světový rekord 8:44.32, čímž překonala předešlý historický zápis Ruth Jebetové o více než osm vteřin. V průběhu sezóny se dostala celkem třikrát pod devět minut. Zvítězila také ve finále Diamantové ligy a při Kontinentálním poháru. Při Hrách Commonwealthu si odskočila na patnáctistovku, kde vybojovala stříbrný cenný kov.

CATERINE IBARGÜENOVÁ

Kolumbijská trojskokanská legenda letos zdárně kombinovala svou disciplínu s dálkou. V obou sektorech vybojovala zlato na Hrách Střední Ameriky a Karibiku. Husarský kousek se jí podařil ve finálových závodech Diamantové ligy, kdy v rozmezí čtyřiadvaceti hodin vyhrála finálové závody v Curychu i Bruselu a stala se první ženou, které se podařilo získat diamantovou trofej ve dvou disciplínách v průběhu jednoho ročníku. Skokanský double zaznamenala také na Kontinentálním poháru v Ostravě. V trojskoku zůstala v tomto roce neporažena a světové tabulky vede výkonem 14.96.

SHAUNAE MILLER-UIBOVÁ

Sprinterka z Baham zahájila sezónu na Hrách Commonwealthu, kde zvítězila na dvoustovce. Ve stejné disciplíně obhájila primát v rámci Diamantové ligy. Svými starty na čtvrtce poměrně šetřila, ale když už na ni vyběhla, tak vždy předvedla nesmírně kvalitní čas. V Monaku zvládla jeden okruh za 48.97, což je nejrychlejší čas od roku 2006. Na Kontinentálním poháru v Ostravě si připsala tři prvenství, když ovládla dvoustovku a byla členkou obou vítězných štafet týmu Ameriky. V hale zaběhla historická světové maxima na tratích 150 a 300 metrů.

NAFISSATOU THIAMOVÁ

Belgičanka Nafissatou Thiamová světovému víceboji dominuje již poslední tři sezóny. Letos se nejprve radovala z primátu na prestižním mítinku v rakouském Götzisu, kde posbírala 6806 bodů. Vlastní nejlepší světový výkon tohoto roku pak ještě vylepšila na mistrovství Evropy v Berlíně, kde vystoupala na nejvyšší stupínek se součtem 6816 bodů. Dařilo se jí také ve výškařském sektoru. S výkonem 201 centimetrů okupuje třetí místo letošních světových tabulek v této disciplíně.