Kdo se stane pětapadesátým atletem roku?

pondělí 30. října 2017
Blíží se pětapadesátý ročník ankety Českého atletického svazu „Atlet roku“. Odhalujeme desítku kandidátů, mezi kterými se rozhodne o králi či královně letošní atletické sezóny. Kdo z našich úspěšných reprezentantů usedne na trůn, se dozvíme na slavnostním galavečeru, který proběhne v sobotu 11. listopadu v hotelu Ambassador - Zlatá Husa na Václavském náměstí. Desítka atletů je v abecedním pořadí.

Petr Frydrych

Petr Frydrych se v úvodu sezóny spíše hledal a nedařilo se mu podle jeho představ. Jeho forma však začala stoupat v ten správný čas. Na poslední chvíli se mu podařilo na závodech v Šamoríně splnit limit pro start na světovém šampionátu. Tam si hned v kvalifikaci vylepšil sezónní maximum a hladce postoupil mezi elitní dvanáctku. V samotném finále pak zabojoval a odměnou mu byla jeho první velká medaile, když si po sedmi letech dokázal posunout hodnotu osobního rekordu na 88.32 a vystoupal na bronzový stupínek. Ve světových tabulkách mu v této nabité disciplíně patří šestá příčka.

Zuzana Hejnová

Zuzana Hejnová prožila jistě velmi zajímavý atletický rok. Na halovém mistrovství Evropy v Bělehradě si doběhla pro stříbro na hladké čtvrtce. To se ještě připravovala pod německým trenérem Falkem Balzerem. V úvodu letní sezóny s ním však ukončila spolupráci a vrátila se ke své první trenérce Daně Jandové. Její forma v průběhu dalších týdnů a měsíců gradovala. Na mistrovství světa v Londýně zůstala na čtvrtce překážek jen těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě. V závěru sezóny pak vybojovala druhé místo ve finále Diamantové ligy, když si v bruselském finále dokonce vylepšila sezónní maximum na 53.93, což ji jako nejrychlejší Evropanku zařadilo na osmé místo letošních světových tabulek.

Adam Sebastian Helcelet

Naše desetibojařská jednička si v letošním roce nevedla vůbec špatně. Začátkem března si pověsil na krk bronzovou medaili při halovém evropském šampionátu v Bělehradě a navázal tak na své desetibojařské stříbro z loňského roku. Skvěle zahájil i pod otevřeným nebem, když obsadil na prestižním vícebojařském mítinku v Götzisu vynikající čtvrté místo v novém osobním rekordu 8335 bodů. Pak ale přišly zdravotní problémy, které mu zkomplikovaly přípravu směrem k vrcholu sezóny. Na mistrovství světa v Londýně však opět ukázal srdce bojovníka, když závod po úvodních dvou nepovedených disciplínách nezabalil a nakonec ve světové konkurenci vydřel osmé místo.

Jakub Holuša

Mílař Jakub Holuša vynechal kvůli zdravotním problémům halovou sezónu a rozhodl se soustředit na tu venkovní. Svou formu naladil opravdu dobře. Několik týdnů před světovým šampionátem si ve Stockholmu zaběhl sezónní výkon 3:34.26 a se zdravým sebevědomím odjížděl i na MS do britské metropole, kde se konečně dočkal účasti ve světovém finále a tam si nevedl vůbec špatně. Strhujícím finišem si doběhl pro konečnou pátou příčku, přičemž měl ze všech závodníků nejrychlejší poslední třístovku. Ve finále Diamantové ligy pak skončil osmý.

Radek Juška

Také dálkař Radek Juška musel vynechat halovou sezónu, o kterou ho připravilo svalové zranění. O to víc času měl na přípravu směrem k létu, což se jistě vyplatilo. Hned v květnu totiž dokázal v Turnově dolétnout na 829 centimetrů, což znamenalo vylepšení letitého národního rekordu. Dařilo se mu též v kvalifikaci na mistrovství světa, kde zaznamenal do té doby svůj druhý nejlepší kariérní výkon 824 centimetrů. Ve finále si pak vyskákal desáté místo. Velkého cenného kovu se dočkal na Světové letní univerziádě, kde potvrdil roli favorita a s jistotou zvítězil. V kvalifikaci navíc dokázal posunout hodnotu svého vlastního národního rekordu na 831 centimetrů. V průběhu sezóny dokázal hned osmkrát pokořit osmimetrovou hranici a v letošních světových tabulkách figuruje na děleném sedmém místě.

Pavel Maslák

Čtvrtkař Pavel Maslák letos opět potvrdil roli halového specialisty, když si v Bělehradě potřetí za sebou doběhl pro titul halového mistra Evropy. Finálový závod opanoval v letošním nejlepším evropském halovém výkonu 45.77. V létě pak potvrdil, že na rychlosti rozhodně neztrácí, protože na domácím republikovém šampionátu jasně dominoval v novém národním rekordu 20.46. Na mistrovství světa si v úvodním kole zaběhl své letošní čtvrtkařské maximum 45.10 a v celkovém pořadí obsadil sedmnáctou příčku. Svěřenci Dalibora Kupky se pak zadařilo ve finále Diamantové ligy, kde finišoval na čtvrtém místě.

Filip Sasínek

Mílař Filip Sasínek se mohl v roce 2017 radovat hned ze dvou velkých cenných kovů. Ten první získal na halovém evropském šampionátu v Bělehradě, kde si doběhl pro bronz. Svůj sezónní výkon pod otevřeným nebem zaznamenal na mítinku ve francouzském Marseille, kde mu časomíra ukázala 3:37.32, což bohužel na účast na světovém šampionátu nestačilo. Letním vrcholem však pro něj bylo mistrovství Evropy do 22 let v polské Bydhošti. Tam v závodě na 1500 metrů vystoupal na stříbrný stupínek.

Tomáš Staněk

Své první velké medaile se v tomto roce dočkal také koulař Tomáš Staněk. Ten konečně protrhl smůlu kvalifikačních závodů na velkých akcích. V Bělehradě se stal vícemistrem Evropy, když poslal své náčiní na 21.43 a podlehl pouze Konradu Bukowieckimu z Polska. Dalekými vrhy se prezentoval i pod otevřeným nebem. Začátkem července dokázal dokonce v německém Schönebecku vylepšit hodnotu národního historického maxima, když jeho koule dopadla na 22.01. Na londýnském stadionu si ve světové konkurenci vyházel čtvrtou příčku, což pro něj bylo zklamáním. Jen několik dní nato dokázal ve Varšavě zopakovat výkon 22.01. Ve finálovém závodě Diamantové ligy skončil pátý.

Barbora Špotáková

Oštěpařka Barbora Špotáková se vrátila na světový trůn. Zkušená matadorka směřovala svou formu směrem ke světovému šampionátu. V generálce na londýnském stadionu při mítinku Diamantové ligy si hodila sezónní maximum 68.26, což ji řadí na druhé místo letošních světových tabulek za Chorvatku Saru Kolakovou. Na mistrovství světa však přemožitelku nenašla a finálovému závodu kralovala výkonem 66.76. Světový titul získala po deseti letech. Svou pozici pak potvrdila i při curyšském finále Diamantové ligy, které též opanovala a již popáté v kariéře se radovala ze zisku diamantové trofeje.

Jakub Vadlejch

Životní sezónu má za sebou oštěpař Jakub Vadlejch. Další ze svěřenců Jana Železného v ní prokazoval vyrovnanou a hlavně nesmírně vysokou výkonnost. Hned osmkrát se dokázal dostat za 87 metrů. Ten nejlepší pokus si pak nechal až na finále světového šampionátu, kde si hodil osobní rekord 89.73 a odměnou mu byla stříbrná medaile. Lepší byl pouze Němec Johannes Vetter. Jakub mu to ovšem vrátil ve finále Diamantové ligy v Curychu, kde zvítězil a dokázal tak obhájit své loňské vítězství v tomto nejprestižnějším atletickém seriálu.

Pořadí od jedenáctého místa

11. Kateřina Šafránková (kladivo)                                              99 bodů
12. Michaela Hrubá                        (výška)                                       96
13. Petr Svoboda                            (60/110m překážek)          92
14. Jiří Sýkora                                  (desetiboj)                                64
15. Jan Kudlička                              (tyč)                                            46
16. Eva Vrabcová                            (maraton)                            40
17. Eliška Klučinová                        (sedmiboj)                            26
18. Družstvo vrchařů                      (běh do vrchu)                      19
19. Družstvo vrchařek                    (běh do vrchu)                      18
20. Barbora Malíková                    (400 m)                                  8
21. Štafeta mužů na 4x400 m                                                      7
22. Radek Brunner                          (ultramaraton)                      1
22. Nikol  Tabačková                     (oštěp)                                    1