přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. února 2007, 21:25

Kateřina Baďurová v českém rekordu 465 cm!

Kateřina Baďurová na Pražské tyčce vzala Pavle Rybové jen pár hodin starý národní rekord o 1 centimetr.

Kateřina Baďurová vyhrála Pražskou tyčku v novém národním rekordu 465 centimetrů, když se třikrát pokoušela dokonce vylepšit národní maximum na 470 cm. Jen několik hodin se tak nechala z rekordu 4.64 m radovat svoji tréninkovou kolegyni Pavlu Rybovou, která tohoto výkonu dosáhla v polské Bydhošti. "Když jsme začínali soutěž, už jsem věděla, kolik Pavla v Polsku skočila," řekla Baďurová. "To pro mě byla obrovská motivace, ale nevím, co mi řekne, až se uvidíme," dodala s úsměvem.

Sympatická tyčkařka si letos vylepšila osobní maximum již o plných 30 centimetrů! "Zlepšení je znát," hodnotí se Baďurová. "Snad poprvé jsem byla celou přípravu i v sezoně zdravá. Svému rekordu 465 cm jsem ale nemohla chvíli uvěřit. Ten skok byl křivý a laťku jsem nakopla." Podle tyčkařky není hranice 470 centimetrů tuto sezonu nedostižná. "Dnes to sice nevyšlo, ale těch skoků jsem se nebála. Je tu rychlé mondo a to mi vyhovuje."

Jak bude letos pokračovat famózní souboj českých tyčkařek? "Rekord by mi mohl chvilku zůstat," zasnila se Baďurová, ale pak se rozesmála. "Ba ne, obě máme letos s Pavlou skvělou formu a vzájemné překonávání je hodně motivační. Vždy, když do toho jedna z nás dá víc, tu druhou to vyhecuje. Pavla je spíše silový typ, já rychlostní."

O případné medaili na HME ale nechce spekulovat. "V tyčce je každý závod jiný. Někdy berou skokanky, které umí 480, medaili za 450 cm, jindy to bývá zase úplně jinak."

Trenér obou tyčkařek Boleslav Patera byl s dnešními výkony svých svěřenkyň nadmíru spokojený: "Do přípravy jsem zařadil nová cvičení, a přestože Pavla Rybová nejprve pochybovala o jejich účinnosti, nyní dostávám pozitivní zpětnou vazbu v podobě výsledků. Kateřiny rekord budeme studovat na videu, ale určitě má ještě na víc. A Pavla koneckonců také. Myslím, že to vezme motivačně. Když k nám do skupiny Kateřina v roce 2002 přišla, už tehdy o ní Pavla prohlašovala, že jí jednou přeskočí."

Na Kateřinu čeká nejspíše také velký dar od přítele Tomáše Janků. Ten jí prý kdysi slíbil, že jí daruje za český rekord tolik růží, kolik bude hodnota rekordu. Symbolicky na Valentýna si Kateřina nadělila 465 růží! "Není to úplně pravda," opravila přítomné novináře s úsměvem. "Řekla jsem Tomášovi, že mi jich stačí 65. A už mi volal, že na tom pracuje, ale že jsem ho připravila o nervy."

V soutěži žen obsadila druhé místo Američanka Jillian Schwartzová za 435 cm, třetí skončila Jiřina Ptáčníková s rovnými čtyřmi metry.

Mezi muži zvítězil Američan Jeff Hartwig, který překonal laťku ve výšce 560 cm. Druhý Adam Ptáček zopakoval svůj nominační výkon z Postupimi a také pokořil 5.60 metru. Třetí skončil Štěpán Janáček, kterému bohužel plánovaný útok na limit pro Birmingham nevyšel. Dnes ve Stromovce skočil 545 centimetrů. O tuto výšku a zároveň nový český juniorský rekord se snažil také Jan Kudlička, ale neúspěšně. V soutěži tyčkařů se letos poprvé představil také Roman Šebrle. Skončil na 10. místě s překonanými 470 cm. "Naprostá spokojenost," ohodnotil svůj výkon. "Bylo to pro mě první skákání od té nehody s oštěpem. Vyzkoušel jsem si tvrdší tyče a také ruka mě vůbec nebolí. O víkendu půjdu závody v Belfastu."

První doprovodnou disciplínou byly překážky žen. Vyhrála Lucie Martincová v nejlepším letošním českém čase 8.33 sekund. Český výkon roku přidal na půlce Jaroslav Růža, který časem 1:49.02 zaostal o více než vteřinu za limitem pro březnové HME.

Z výsledků:

MUŽI
tyč: 1. Jeff Hartwig (USA) 5.60, 2. Adam Ptáček (TJ Dukla Praha) 5.60, 3. Štěpán Janáček (TJ Dukla Praha) 5.45
60 m: 1. Ondřej Kozlovský (USK Praha) 6.93, 2. Jan Stokláska (ASK Slavia Praha) 6.98, 3. Ondřej Benda (Spartak Praha 4) a Martin Bohman (ASK Slavia Praha) oba 7.00.
800 m: 1. Jaroslav Růža (TJ Dukla Praha) 1:49.02 - český výkon roku, 2. Tomáš Kaplan (USK Praha) 1:51.89, 3. Petr Doubravský (PSK Olymp Praha) 1:52.82.

ŽENY
tyč: 1. Kateřina Baďurová (TJ Dukla Praha) 4.65 - národní rekord, 2. Jillian Schwartzová (USA) 4.35, 3. Jiřina Ptáčníková (TJ Dukla Praha) 4.00.
60 m: 1. Iveta Mazáčová (PSK Olymp Praha) 7.47, 2. Štěpánka Klapáčová (USK Praha) 7.49, 3. Kateřina Líbalová (A.C. TEPO Kladno) 7.66.
60 m př.: 1. Lucie Martincová (USK Praha) 8.33 - český výkon roku, 2. Petra Seidlová (USK Praha) 8.41, 3. Zuzana Hejnová (USK Praha) 8.56.
dálka: 1. Martina Darmovzalová (TJ Lokomotiva Břeclav) 6.43, 2. Kateřina Líbalová (A.C. TEPO Kladno) 6.19, 3. Iva Vedralová (ASK Slavia Praha) 5.99.

David Klempíř

Vytisknout