přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. března 2005, 20:07

Kašpárková zažije třetí finále HME v kariéře

Trojskokanka Šárka Kašpárková na halovém ME v Madridu dnes večer potvrdila vzestup formy a dokázala se probojovat do finále.

Účast mezi osmi nejlepšími trojskokankami starého kontinentu si třiatřicetiletá závodnice zajistila výkonem 14.17. Soutěž zahájila pokusem 13.94, poté přidala 12 centimetrů, nejdelšího pokusu dosáhla v závěrečné sérii. "Měla jsem strach, jestli to všechno zvládnu," přiznala Kašpárková, "soutěž zkomplkovaly výškařky, jejich soutěž trvala dlouho. Rozhodčí nás proto pořád zastavovali." Ve výškařském sektoru v té době zrovna úspěšně bojovala Kašpárkové kolegyně Iva Straková. "Dala bych jí za to za uši... ale když taky postoupila, tak je to v pořádku," smála se mistryně světa z Atén 1997. 

V neděli po páté hodině odpolední tak Kašpárková nastoupí ke třetímu finále na ME pod střechou ve své kariéře. V roce 1998 přivezla bronzovou medaili ze šampionátu, který se konal taktéž ve Španělsku, tehdy ho hostila Valencie. V madridském Paláci sportu před týdnem zaznamenala letošní osobní maximum 14.25 m. "Připadá mi to trochu pružnější, ale nevím, taky to může být pocitové," srovnávala dnešní sektor s podmínkymi na mítinku IAAF. 

"Jsem spokojená, po narození Terezky je to moje první finále," připomněla Kašpárková svou bilanci posledních tří let. Naposledy se probojovala mezi elitu na OH 2000 v Sydney. "Kvalifikace je jedna věc, ale finále se může vyvíjet jinak," uvažuje zkušená závodnice, "každé místo nad osmým pro mě bude třešnička na dortu. Půjdu do toho naprosto bez stresu. V podstatě mám tady všechno splněno, aspoň sama pro sebe." 

V kvalifikaci trojskokanek nastoupila další česká závodnice Martina Darmovzalová. Po svém dopoledním vystoupení v dálkařském sektoru tak na první vrcholné soutěži v kariéře absolvovala dvě disciplíny v jednom dni. Výkonem 13.31 skončila ve své skupině na osmém místě, celkově jí patří šestnáctá pozice.   

Ve 21 hodin čeká Šárku Kašpárkovou příjemná povinnost při slavnostním zahájení mistrovství, na kterém ponese vlajku české výpravy.  

Výsledky:
Trojskok Ž (kvalifikace) - Gurovová (Rus.) 14.56Q, Martinezová (It.) 14.39Q, Castrejanaová (Šp.) 14.32Q, Gavrilaová (Rum.) 14.27q, Kašpárková (ČR) 14.17q, Safronovová (Bělorus.) 14.17q, Olejnikovová (Rus.) 14.05q, La Mantiaová (It.) 13.96q... Darmovzalová (ČR) 13.31

Online výsledky sledujte v Zaotřeno na...
    

Tomáš Klement

Vytisknout