přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. března 2005, 18:06

Kašpárková skončila čtvrtá

Šárka Kašpárková ve finále trojskokanek dosáhla na výbornou čtvrtou příčku. Zlato získala Ruska Gurovová v nejlepším světovém výkonu roku.

Kašpárková si v sobotní kvalifikaci dokázala zajistit postup mezi nejlepších osm trojskokanek výkonem 14.17 metru a dnes nastoupila ke třetímu finále na ME pod střechou ve své kariéře. Již při postupu z kvalifikace uvedla: "Jsem spokojená, každé misto nad osmým pro mě bude třešnička na dortu. Půjdu do toho naprosto bez stresu. V podstatě mám tady všechno splněno, aspoň sama pro sebe."  Naposledy se mezi elitu probojovala na OH 2000 v Sydney.
Svá slova maminka tříleté Terezky v nedělním finále potvrdila. Skákala uvolněně, bez stresu a vyplatilo se jí to. Třiatřicetiletá závodnice prokázala vzestup formy, v druhé sérii dokázala dolétnout do vzdálenosti 14.34 metru, což pro ni znamená nejen letošní maximum, ale také čtvrté místo ve svém třetím finále halového mistrovství Evropy v kariéře.

Svěřenkyně Michala Pogányho přivezla v roce 1998 bronzovou medaili ze šampionátu, který se konal také ve Španělsku, tehdy ho hostila Valencie.  
Z evropských šampionátů tak má Kašpárková bilanci dvou stříbrných medailí a tří čtvrtých míst. 
V závěrečné sezoně své kariéry tedy trojskokanka Šárka Kašpárková znovu okusila, jak se bojuje o medaili. Někdejší mistryně světa na halovém
evropském šampionátu v Madridu sahala po bronzu, který jí ale nakonec utekl o jedenáct centimetrů. Přesto zářila spokojeností.  "Tak šťastná jsem byla naposledy, když se mi narodila Terezka," prohlásila brněnská atletka, která přivedla dceru na svět na jaře roku 2001. 
Před soutěží v Madridu si dokonce dělala šanci na medaili. "Bohužel mi to tam neuletělo. Tu Španělku vyhecovali diváci," vykládala Kašpárková, která dnes dosáhla svého maxima v sezoně 14,34 metru.
Cítila se dobře, nejlepší skok ale předvedla při rozskakování. "Pak už jsem se do toho netrefila. Ale na medaili jsem v závodu nemyslela, soustředila jsem se jen na svůj výkon," řekla po finále. 
Po letním mistrovství světa v Helsinkách, kam se již kvalifikovala, Kašpárková ukončí mezinárodní kariéru. Proto si užívala atmosféru. "Bylo to fajn, stála jsem na ploše a slyšela hymnu, kterou hráli Romanovi (Šebrlemu). Pak tam fanoušci skandovali 'Šárko děkujem'. Bylo to krásný," usmívala se.
Už loni chtěla končit, ale rozmyslela si to. "Jsem ráda, že jsem ještě sezonu vydržela, bylo to dobré rozhodnutí, asi jedno z mých nejlepších," uvedla. V Helsinkách se chce rozloučit důstojně. "Chtěla bych tam zase postoupit z kvalifikace. Ale musím zůstat zdravá," plánovala.
Spolu s tyčkařkou Pavlou Hamáčkovou před závodem opět použily psychowalkmana a naprogramovaly si energii. "Tonoucí se stébla chytá, takže i já vytahuju všechno, co mám doma," smála se Kašpárková. A opravdu nebude smutná kvůli čtvrtému místu? "Kdepak, brambor už pár doma mám," upozornila majitelka čtyř čtvrtých míst z velkých akcí.Výsledky:
Trojskok: 1. Gurovová (Rus.) 14,74, 2. Martinezová (It.) 14,54, 3. Castrejanaová (Šp.) 14,45, 4. Kašpárková (ČR) 14,34, 5. Gavrilaová (Rum.) 14,33, 6. Safronovová (Běl.) 14,31.

                                                 Tomáš Klement, Karolína Poláková, ČTK