přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. srpna 2004, 19:27

Kašpárková definitivně potvrdila svou účast v Aténách

Ve výborném světle se ukázala trojskokanka Šárka Kašpárková při třetím kole Česká spořitelna extraligy v Praze na Julisce.Foto: F. Macák
Někdejší mistryně světa byla až do soboty držitelkou mírnějšího z limitů pro olympijské hry, který jí účast v Aténách zajišťoval jen v případě, že její výkon nepřekoná některá z dalších českých trojskokanek. Na stadionu na Julisce se třiatřicetileté závodnici v dresu USK Praha podařilo pokořit kýžený A-limit pro Atény. Jeho hodnotu 14.20 m zdolala přesně na centimetr. Takto se Šárka Kašpárková zaskvěla už v první sérii, a tak následujících pět pokusů pouze sledovala své soupeřky a šetřila silami. „Hrozně se mi ulevilo, pořád jsem neměla jistotu,“ zářila štěstím. Druhou pozici vybojovala také kvalitním výkonem 13.95 slovenská reprezentantka Dana Velďáková startující v barvách Junioru Brno. Třetí skončila Martina Darmovzalová za 13.68.  
V dálkařském sektoru se odehrál jeden z nejpohlednějších závodů sobotního odpoledne. Tři nejlepší české závodnice se dostaly přes 6 a půl metru, obě sestry Velďákovy tuto hranici těsně atakovaly. Vedení se ujala Lucie Komrsková, která hned prvním pokusem dala 6.57. O sérii později naměřili 6.53 Martině Darmovzalové. Důrazné poslední slovo v boji o prvenství však řekla juniorská mistryně světa Denisa Ščerbová. Vítkovická dálkařka svým třetím skokem v soutěži dolétla na 6.59 m a znamenalo to prvenství. „Holky se zezačátku nějak rozskákaly, tak Denča musela taky zabrat,“ zažertoval po závodě trenér Aleš Duda na adresu své svěřenkyně. Denisa Ščerbová má z českého trojlístku dálkařek v současné chvíli nejblíže účasti na OH v Aténách, uzávěrka nominace je už v pondělí 9. srpna. Den před tímto termínem ještě bude o sesazení sedmnáctileté závodnice z domácího trůnu usilovat Darmovzalová, která v neděli startuje v maďarském Szombathely.

Tam se představí i trojskokan Milan Kovář, který na Julisce rozvířil poklidně se vyvíjející závod svým předposledním pokusem. Domácí závodník dolétl na 16.61, tedy 6 centimetrů za úroveň B-limitu pro olympijské hry. Bohužel jeho životní sen zmařil neregulérní vítr o síle 3.6 m/s. V poslední sérii se Kovář dokonce zlepšil na 16.69, ale opět měl příliš silný vítr v zádech (2.9 m/s). Do Szombathely odjíždí i Petr Lampart, který na Julisce předvedl 7.75 m a podlehl Štěpánu Wagnerovi startujícímu mimo soutěž o 13 centimetrů. Přesto jednadvacetiletý dálkař pražské Dukly cítí šanci, zvláště po veleskoku 8.31 metru před týdnem v italském Sestriere. Tímto výkonem se zapsal na druhé místo české historie, ale pomohla mu k němu nedovolená podpora větru.

Účasti na své čtvrté olympiádě se nevzdává ani kladivář Pavel Sedláček. Šestatřicetiletý borec se dnes na Julisce představil po tříměsíční přestávce způsobené zraněním. Zlomená noha se Sedláčkovi uzdravila za pět minut dvanáct, a tak si na domácím stadionu mohl tváří v tvář svému největšímu rivalovi Vladimíru Maškovi vybojovat letenku do Atén. V dané situaci by mu k tomu stačilo překonat B-limit o hodnotě 74.35 m, Sedláček má jako jediný český kladivář lepší z limitů z roku 2003. Dnes však stačil jen na 73.61, už zítra ho ale přivítá stadion v Novém Městě nad Metují při mítinku v rámci Východočeského turné, kde se tedy rozhodne o tom, kdo bude Českou republiku reprezentovat v kladivu mužů na OH v Aténách. Na Julisce zvítězil Maška hodem dlouhým 73.75.

Kompletní výsledky 3. kola Česká spořitelna extraligy naleznete ZDE. 

Tomáš Klement

Vytisknout