přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Karas přeje svému učiteli Dvořákovi, ale chce ho i porazit

Za deset dní mu bude osmadvacet let, přesto atlet Josef Karas dosud nikdy nezávodil v českých barvách.

Jako malý kluk emigroval s rodiči do Kanady, odkud se definitivně vrátil až před dvěma lety a rozhodl se zlepšit se pod vedením trojnásobného světového šampiona v desetiboji Tomáše Dvořáka. A právě svého učitele může na mistrovství Evropy v Göteborgu porazit. Po prvním dnu figuruje hned za ním na třinácté pozici.

"Chci porazit co nejvíc soupeřů," říkal s úsměvem Karas po celodenním martyriu v deštivém počasí. "Cože? Jsem o místo za ním? O kolik?" zbystřil, když zjistil, že na Dvořáka ztrácí pouze 16 bodů. Uvnitř se to v něm pere, protože českou legendu ctí a fandí jí, zároveň by rád skončil před ní.

"On mi to nandá na překážkách. Je to dobrej desetibojec," vysekl úsměvnou poklonu svému kouči a soupeři v jedné osobě.

V zámoří vystudoval biologii i kineziologii a udělal si rovněž masérské kurzy. Chtěl jet už ns olympijské hry do Atén, ale nesplnil limit. Nyní má poprvé reprezentační dres. "Je to pro mě velká čest závodit v národních barvách a ještě s takovými hvězdami," prohlásil.

Ale měl problémy se na ME dostat. Limit splnil na mítinku v Arles, kde ale foukal velký vítr a výkon se nepočítal. "Jenže pak se ukázalo, že by mi ho možná uznali. A já se tady honil celou sezonu," uvedl. V Göteborgu absolvuje již pátý desetiboj za rok, limit splnil až před dvěma týdny na domácím mistrovství v Táboře.

I proto se mu nedaří tak, jak by chtěl. "Počasí není výborný, ale neprší jen na mě, nefouká jen proti mně, navíc nejsme z cukru, že jo," prohlásil. "Každý se s tím musí srovnat," řekl. V evropských tabulkách figuruje na 28. místě. "Ale trochu jim v tom seznamu udělám guláš," sliboval.

Chce porazit i Dvořáka, ale moc by mu přál, aby jako první člověk na světě nasbíral 35 desetibojů s bilanci nad 8000 bodů. K tomu by bývalý světový rekordman ještě potřeboval při závěrečném závodu na 1500 metrů proběhnout cílem před Šebrlem. I světový rekordman má totiž 34 výkonů nad magickou hranicí. ¨

"Všichni si to přejeme," uvedl Karas. "A já když nebudu zítra závodit jako Kačer Donald, udělám si osobní rekord," dodal s úsměvem. Jeho maximum má z Tábora hodnotu 7837 bodů.

                                                                                                           ČTK