přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Kanter radí, jak kráčet k úspěchu

Olympijský vítěz v hodu diskem Gerd Kanter vydal knihu s názvem „15 kroků k vítězství“.

Kanter platí v rodném Estonsku za jednu z největších sportovních hvězd.  Svůj věhlas chce nyní použít, aby prospěl dobré věci. „Pamatuji si, jako pro mě byly v dětství důležité jednoduché rady, jak co dělat. Pomoci dělat byla moje hlavní motivace,“ svěřil se Kanter pro internetové stránky spikesmag.com s důvody, proč se rozhodl napsat knihu. Text, který vznikal po dobu tří měsíců do ledna letošního roku se skládá ze dvou částí. V té první Kanter nastiňuje patnáct jednoduchých principů, jimiž se řídil při své cestě na sportovní olymp, v té druhé pak představuje idoly, které naopak inspirovali jeho.

„Není to jen sportovní knížka, je o strategii, jak být úspěšný obecně. Je určena hlavně pro věkovou kategorii 10 až 15 let, ale říkali mi i někteří trenéři a rodiče, že si v ní to své našli také,“ upřesňuje Kanter.

Své principy si prý pro sebe zformuloval už ve svých 21 letech, kdy ještě ve světě sportu nic neznamenal a byl mnohými označován za netalentovaného. Jejich pečlivé dodržování mu po několika letech přineslo kýžené ovoce. O jaké principy jde? V rozhovoru Kanter prozradil deset z nich.  

1.    Učení je důležitější než trénink
2.    Když trénuješ, trénuj soustředěně
3.    Když trénuješ - trénuj
4.    Bav se tréninkem
5.    Neboj se proher
6.    Poslouchej trenéra
7.    Když jsi mladý, dělej hodně druhů sportů
8.    Jez zdravě
9.    Stanov si cíle, sni o velkých úspěších
10.  Nedoufej v zázrak, dosáhni úspěchů čestně

„Na první poslech můžou znít směšně, ale více se jim věnuji ve své knize,“ upřesnil Kanter. Sám prý dříve také nechápal, proč by měl něco ctít. Prostě jen trénoval. Teprve jeho kouč Vesteinn Hafsteinsson mu vštípil, že trénink není všechno. „Řekl mi, že dobrý sportovec musí být mistrem čtyř elementů, které mají stejnou důležitost: tréninku, spánku, stravy a odpočinku. "  

Adam Pražák

Vytisknout