Kanter nahradil na diskařském trůnu Aleknu

Estonský favorit Gerd Kanter vystřídal v Ósace na diskařském světovém trůnu vítěze předchozích dvou šampionátů Virgilia Aleknu.

Na litevského dvojnásobného olympijského vítěze, který držel od srpna 2005 neporazitelnost, nakonec vůbec nezbyla medaile. Kanter sice zdaleka neatakoval dvaasedmdesátimetrový výkon, kterým vede letošní tabulky, ale i 68.94 metru ze třetí série mu nakonec stačilo k bezpečnému zisku zlata. Nečekaným vicemistrem světa se stal Němec Robert Harting a bronz získal Nizozemec Rutger Smith, který byl v neděli těsně čtvrtý v koulařském finále.

Keňští vytrvalci potvrdili svoji nadvládu v běhu na 3000 metrů překážek a reprezentantům jiných zemí nenechali podruhé v historii ani jedinou medaili. Na prvních dvou místech bylo pořadí opačné než na olympiádě a Brimin Kipruto oplatil prohru z Atén Ezekielu Kemboiovi, který má z MS už třetí stříbro. Bronz získal Richard Mateelong. Keňané ne steeplu získali sedmý titul a měli by jich na kontě i devět, kdyby jejich bývalý krajan Saif Saíd Šahín nereprezentoval při předchozích dvou šampionátech Katar. Šahín v Ósace chyběl kvůli zranění.

Dálka žen se stala na mistrovství světa v Ósace během několika hodin druhou disciplínou, ve které stupně vítězů obsadily závodnice z jedné země. Po keňském triumfu ve steeplu ovládly sektor s pískovým doskočištěm ruské skokanky v čele s olympijskou šampionkou Taťjanou Lebeděvovou, jež po dvou trojskokanských titulech získala první dálkařský. Výkonem 703 centimetrů za sebou nechala vedoucí ženu letošních tabulek Ljudmilu Kolčanovovou (692) a halovou mistryni světa Taťjanu Kotovovou (690).

Na osmistovce marně usilovala o návrat na světový trůn trojnásobná šampionka Maria Mutolaová, která v cílové rovince vzdala na třetím místě marnou snahu o dostižení nové královny Janeth Jepkosgeiové z Keni. Zatímco slavná mozambická veteránka, jež první titul získala už v roce 1993, těsně před koncem odstoupila, čtyřiadvacetiletá nástupkyně vyhrála v nejlepším výkonu za poslední čtyři roky 1:56.04 minuty poté, co sama od prvních metrů určovala tempo. Za první keňskou vítězkou na této trati v historii si další medaile rozdělily Hasna Benhassiová z Maroka a Španělka Mayte Martinezová.

Také finále překážkářské čtvrtky bylo pokusem exmistra světa o vítězný comeback. Dominikánec Felix Sánchez, šampion z let 2001 a 2003, si nakonec vedl lépe než Mutolaová a vybojoval stříbro. Jeho zrychlení před posledním plůtkem odolal jen halový světový rekordman na hladké trati Kerron Clement. Tento rodák z Trinidadu a Tobaga, který má americké občanství teprve od roku 2005, slavil v 21 letech titul v nejlepším letošním světovém čase 47.61 sekundy. Bronz získal vicemistr Evropy Marek Plawgo z Polska.