přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. prosince 2011, 14:27

Kanáry hostí české atlety

Ostrovy v Atlantiku skýtají reprezentantům možnost přípravy v adventním čase za podstatně teplejšího počasí, a tak se na nich v prosinci pravidelně usazují v hojném počtu. Pro článek jsme čerpali jsme především ze zápisků „Svobodovců“.

Trenér Ludvík Svoboda se totiž o průběhu přípravy vyjadřuje velmi často, stránky své skupiny svobodagroup.cz plní zprávami takřka denně. Na konci listopadu tu hodnotil dosavadní průběh přípravy a na adresu nejvýraznější postavy svého týmu, Petra Svobody, píše: „Po čtyřměsíční pauze zaviněné zraněním se zpočátku trápil, ale nyní se zdá, že vše dohnal a že je opět po kondiční stránce připraven zvládnout i rychlostní přípravu.“ Zdravotní potíže měl ze Svobodovců pouze jeho kolega Petr Peňáz, jenž začal kvůli zářijové operaci slepého střeva později, ovšem i on prý manko již úspěšně smazává.

 

Na Lanzarote také Paterovi a Železného svěřenci. Svoboda do treter

 Ve čtvrtek 1. prosince se vydala na Kanárské ostrovy první část skupiny pod vedením kouče ve složeníPetr Svoboda, Libor Žilka, Martin Říčař. V tomto týdnu se k nim přidají Martin Mazáč, Kateřina Čechová, Petr Peňáz, v Praze tak zůstávají pouze nejmladší členové Lucie Koudelová a Jan Ján„Ti budou v té době, co my budeme na Kanárech, spolupracovat s novým trenérem CS MV Petrem Habáskem,“ vysvětluje trenér Svoboda.

Ještě o týden dříve než první Svobodova „parta“ dorazila do centra v La Santě tyčkařská skupinaBoleslava Patery. Ti nově příchozím referovali, že „už několik dní nebyl na obloze ani mráček“. A kromě kolegů reprezentantů je přivítaly i dvě novinky. „Vedle komplexu, v němž bydlíme a kterému někteří říkají hanlivě Alcatraz, se divoce staví nové bungalovy,“ píše Luděk Svoboda. Vedle toho čekalo na atlety pozitivum v podobě zlevnění předražené regenerace, jejíž cena poklesla takřka o polovinu na 30 Euro.

Za teplého počasí a po úvodní páteční posilovně se v sobotu vydala skupina na stadion a došlo zde k „historickému“ návratu Petra Svobody do treter po pěti měsících. Prý se na ně těšil. „První trénink v tretrách (dost mě překvapilo, že si obul ty samé, v nichž ke zranění došlo) byl jen lehký, pár frekvenčních úseků a několik vysokých startů,“ přibližuje kouč Svoboda. „Peťan sice tvrdil, když zhlédl svůj běh z videa na počítači, že je to hrozné, ale zase tak špatné to nebylo,“ dodává s tím, že v tempové vytrvalosti svůj výpadek dorovnal také velmi rychle. Podle trenéra brzy přijdou i překážky a času do začátku sezony je prý zatím dost.

Pozítří se česká kolonie na čtvrtém nejrozlehlejším Kanárském ostrově Lanzarote rozroste o oštěpaře. S předvojem v osobě Barbory Špotákové, která letěla do Arrecife spolu se Svobodovci již minulý týden, by se tu měla zkompletovat skupina Jana Železného, včetně nového kolegy Tera Pitkämäkiho. Početnou oštěpařskou partu rozšiřuje také Irena Šedivá s Rudolfem Černým a Nikol Ogrodníková se Stanislavem Šuškou.

„Kupkovci“ na Tenerife, trenérův „rekord“ a bar

 Skupina Dalibora Kupky se po čtyřech týdnech v okolí Harrachova připravuje od 26. listopadu také na Kanárech, jen zvolila západněji položený, a také vůbec největší ostrov Tenerife. Stejné místo si vybral i kouč Jan Janků s Jaroslavem Bábou. Kupkovci se svými fanoušky komunikují prostřednictvím facebookového profilu„Už nejsme zdaleka tak čerství jako po příletu. V minulém týdnu se toho odehrálo mnoho, hlavně úbytek fyzických a psychických sil, ale také jsme zaznamenali pokles morálky,“ zní mírná nadsázka z včerejšího zápisku.

S koučem Kupkou tu pracují mladíci Pavel Maslák, Václav Zich a Michal Brož, který sem vzhledem ke specializaci na 400 m překážek po sezoně přešel od Tomáše Dvořáka. Chybí tak největší hvězda skupinyRoman Šebrle, který se rozhodl, že stráví podzimní přípravu s celou rodinou na Floridě.

I bez prohánění matadora zdá se nechybí trojici elán: „Máslo běhá velmi dobře specky, Venca o proti minulému roku běhá jako vítr a je silný jako den louhovaný černý čaj a bižuterie (Brož) si dává osobáky snad skoro na všechno. A největší rekord, který tady padl, je trenérova váha. Nádherných 97,2 kg,“uzavírá se zápisek. Není z toho úplně jasné, zda trenér Kupka přibral či zhubnul, to už však nechávám na fantazii čtenáře.

Podobně jako úvahy, kolik asi tak drinků zvládne jeho kolega Svoboda v Pool baru v La Santě. „Je jedním z míst, kde kromě stadionu, dalších sportovišť a apartmánu trávím nejvíce času,“ uvádí svůj včerejší příspěvek, z něhož můžete poznat značnou část zdejšího personálu. „My Češi (tedy někteří) tu v Pool baru máme při našich pobytech vyhrazená místa na barových stoličkách a je pro nás zážitek pozorovat ten šrumec, který personál předvádí,“ píše Svoboda o týmu, jehož členy dále komentuje. Třeba Susa, jenž„měří asi 160 cm a my mu říkáme Sotomayor“.

Michal Procházka

Vytisknout