Kamínková podeváté

V 111. ročníku silničního běhu Běchovice-Praha vyhrála již podeváté v řadě Petra Kamínková. V kategorii mužů se stal mistrem ČR loňský vítěz Jan Kreisinger.

Petra Kamínková nepřipustila žádné překvapení a po roce vylepšila svůj rekordní zápis v historii běchovického silničního běhu na deset kilometrů. V neděli dokázala zvítězit již podeváté v řadě, s více než minutovým náskokem na triatlonistku Frintovou a třetí Lenku Všetečkovou. V závodě mužů se stal absolutním vítězem teprve devatenáctiletý běžec tmavé pleti z Tanzánie Pascal Sarwat. S dvanáctisekundovou ztrátou za ním doběhl loňský vítěz Jan Kreisinger a získal pro sebe v rámci MČR druhé zlato v řadě.

První se na start tradičně vypravily ženy. Startovní pole závodnic se začalo trhat již na druhém kilometru, kdy se z osmičlenné skupinky běžkyň odpoutala Kamínková s Frintovou. Obě závodnice si vybudovaly zhruba padesátimetrový náskok, o další dva kilometry dále Kamínková nasadila tempo, kterému Frintová nestačila. Postupně se začala celému pelotonu pronásledujících vzdalovat, na pěti kilometrech měla na Frintovou již pohodlný náskok okolo 200 metrů. Vendula Frintová si naopak hlídala své soupeřky dalších zhruba padesát metrů za sebou. Osminásobná vítězka „Běchovic“ si v klidu doběhla pro deváté prvenství, druhá skončila Frintová. Ze skupinky dalších šesti závodnic měla v posledním kilometru nejvíce sil Lenka Všetečková. „Běžela jsem na pohodu, na rekordní čas to letos nebylo,“ řekla v cíli Kamínková. „Nechci snižovat výkony svých soupeřek, ale když nemám s kým bojovat, nedokáži běžet v superrychlém tempu. A loni jsem si uvědomila, že když nemám moc velké šance na zaběhnutí absolutního traťového rekordu, mohla bych alespoň vyhrát tento závod desetkrát za sebou. A o tom se rozhodne za rok. Nevím, co by se muselo stát, abych sem příští rok nepřijela,“ dodala s úsměvem.

Mezi muži se začalo trhat pole na čtvrtém kilometru. Tehdy si zhruba padesátimetrový náskok vytvořil teprve devatenáctiletý běžec z Tanzánie Pascal Sarwat a jediným, kdo zachytil jeho tempo, byl loňský vítěz Jan Kreisinger. Přesně v tomto pořadí také doběhli oba závodníci do cíle. „Běželi jsme vlastně ve dvou, ale před stoupáním do závěrečného kopce soupeř nastoupil, začal zrychlovat a já na něj zkrátka nestačil,“ řekl v cíli Kreisinger, svěřenec Róberta Štefka z AK Kroměříž. „Jsem ale spokojený, letošní sezona se povedla. Na dráze jsem si vylepšil osobák na 5000 metrů, dneska to byl také fajn závod.“

Letošních Běchovic se zúčastnilo odhadem na 1500 běžců včetně tradičních veteránů, z nichž někteří běhají tuto trať nepřetržitě již několik desetiletí. Zajímavostí je účast mílaře Michala Šnebergera. Ten se k běhání vrací poté, co letošní atletickou sezonu vynechal vinou zdravotních potíží. Doběhl na 26. místě.

Kompletní výsledky MČR naleznete zde.

Kompletní výsledky veřejného závodu naleznete zde.

Z výsledků:

1. Pascal Sarwat (Tanzánie) 31:01, 2. Jan Kreisinger (AK Kroměříž) 31:13, 3. Vít Pavlišta (AC Slovan Liberec) 31:58, 4. Daniel Fekl (AK Kroměříž) 32:09

1. Petra Kamínková (AK Olomouc) 35:28, 2. Vendula Frintová (Hvězda SKP Pardubice) 36:44, 3. Lenka Všetečková (Sokol České Budějovice) 36:58

JUNIOŘI
1. Lukáš Kourek (TJ Nové Město na Moravě) 33:00, 2. Jiří Voják (Mílaři Domažlice) 33:14, 3. Radek Groh (TJ Dvůr Králové n. L.) 33:51

JUNIORKY
1. Lucie Sekanová (Sokol České Budějovice) 37:21, 2. Lucie Sárová (TJ Nové Město na Moravě) 38:16, 3. Petra Spurná (USK Praha) 38:46

DOROSTENCI (6 km)
1. Jakub Bajza (AK Kroměříž) 20:08, 2. Pavel Rybišár (Hvězda SKP Pardubice) 20:20, 3. Filip Jalový (ARC Brno) 20:40

DOROSTENKY (6 km)
1. Kateřina Beroušková (Mílaři Domažlice) 23:26, 2. Martina Vévodová (AK Perná) 24:23, 3. Marie Lukáčová (TJ Sokol Opava) 24:30