přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

28. září 2008, 15:50

Kamínková podesáté: pořád mě to baví

Petra Kamínková dokonala nepřerušenou sérii deseti běchovických titulů. Po třech letech se mezi muži radoval Róbert Štefko. Juniorské tituly patří Sekanové a Bajzovi.

Olomoucká Petra Kamínková načala svou desítku ještě pod dívčím jménem Drajzajtlová. Dnes završila úctyhodnou vítěznou šňůru za slunečného počasí nikým neohrožena v průměrném čase 36:11 (loni běžela o 43 vteřin rychleji). "Jsem ráda, že se mi to povedlo," řekla klidně v cíli. "Běžela jsem s úsměvem na tváři," komentovala decentní gesto v cíli, kdy jen tak napůl zvedla ruce. "Kopce mi ale daly zabrat, vrchařka nejsem," přiznala. Soupeřky jí však příliš nepotrápily. "Holky se za mnou po startu držely, už na třetím kilometru jsem ale zrychlila a odpoutala se od nich," popsala hladký průběh závodu. "Motivace do dalšího titulu mi nechybí, moc mě to baví, běhání je smysl mého života," vyznala se.


Petra Kamínková si úsměvem dobíhá pro desátý titul v řadě - foto: J. Čech

Kamínkovou jen trochu mrzí, že poslední roky v podstatě nemá soupeřky a že se o titul ani nemusí moc prát. Druhé v cíli Evě Tománkové, dnes nadělila takřka minutu. Specialistka na dráhu však trochu překvapila zkušenější soupeřky, o pět vteřin za ní si pro republikový bronz doběhla Ivana Sekyrová. Šestou ženou v cíli byla Lucie Sekanová, která si s přehledem zajistila juniorský titul. "Běželo se mi strašně, včera jsem měla semifinále soutěže družstev na dráze," přiznala osmá z MSJ na 3000 steeplechase, která přesto dosáhla solidního času 37:53.

Při neúčasti loňského šampiona Jana Kresingera ovládli desetikilometrovou trať další běžci AK Kroměříž v čele s veteránem Róbertem Štefkem. Ten si připsal sedmé absolutní vítězství a od získání českého občanství v roce 2004 také třetí republikový titul za 31:21. Slovenský rodák se od startu držel v čelní skupině, soupeři postupně odpadli. "Jsem spokojený, i když druhá pětka byla docela pomalá, projevila se únava. Přeci jen se ukázalo, že už nemám tolik natrénováno," sdělil vítěz. Běžec, který letos oslavil čtyřicátiny znovu předčil mladší soupeře. "Kdyby tu byli všichni velcí soupeři, měl bych to o dost těžší," byl si vědom Štefko.


Róbert Štefko je potřetí mistrem ČR v silničním běhu - foto: J. Čech

Úspěšný comeback po zraněních zaznamenal stříbrný Pavel Faschingbauer, na Štefka ztratil 23 sekund. "Odpočíval jsem půl roku kvůli zraněním, tady jsem vlastně zahájil přípravu na příští rok na maraton," řekl spokojeně v cíli. Kroměřížský triumf završil Tomáš Blaha, také on se ještě vešel pod 32 minut (o 3 vteřiny). Juniorské zlato putuje rovněž do Kroměříže zásluhou Jakuba Bajzy (33:05), který předčil o 5 s Ondřeje Fejfara.

Běchovickou, 111 let starou tradici si v dnešním vcelku přívětivém počasí užilo kolem 1300 běžců, především amatérských.

Ženy
1. Petra Kamínková (AK Olomouc) 36:11, 2. Eva Tománková (PSK Olymp Praha) 37:03, 3. Ivana Sekyrová (AK Sokolov) 37:08, 4. Marta Fenclová (AC Pardubice) 37:26, 5. Lucie Müllerová (AC Slovan Liberec) 37:37, 6. Jitka Bělohlávková (TJ VTŽ Chomutov) 39:11

Muži
1. Róbert Štefko 31:21, 2. Pavel Faschingbauer 31:44, 3. Tomáš Blaha (všichni AK Kroměříž) 31:57, 4. Petr Mikulenka (TJ Slezan Frýdek-Místek) 32:04. 5. Pavel Novák (Atletika Jihlava) 32:10, 6. Kamil Krunka (SK Nové Město n/Met.) 32:16

Juniorky
1. Lucie Sekanová (Sokol Č. Budějovice) 37:53, 2. Kateřina Beroušková (Mílaři Domažlice) 39:33, 3. Michaela Marešová (AC Pardubice) 42:10

Junioři
1. Jakub Bajza (AK Kroměříž) 33:05, 2. Ondřej Fejfar (TJ Dvůr Králové n/L) 33:10, 3. Jiří Homoláč (VSK Univerzita Brno) 33:27

Výsledky mistrovství ČR jsou zde.
Kompletní výsledky všech kategorií jsou zde.

Michal Procházka

Vytisknout