přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

30. ledna 2008, 17:24

Kallurová se přiblížila světovému rekordu

Švédské překážkářce chybělo na domácím mítinku v Göteborgu šest setin na nejlepší čas všech dob. Činil se také její mužský kolega Robles, výškaři Vlašićová a Holm i trojskokanka Savignová. Petr Svoboda byl 3.

Susanna Kallurová na mítinku Samsung Galan v Göteborgu předvedla skvělé domácí návštěvě - 8161 diváků - ještě lepší výkon. Přes problémy se startem finále (opakování kvůli technickým problémům) prolétla šedesátku s překážkami v senzačních 7.75. Tím se zařadila na 6. místo historických tabulek po bok Kanaďanky Perdity Felicienové (2004) a východní Němky Bettine Jahnové (1983). Osmánct let staré maximum Ludmily Engquistové (tehdy ještě Narožilenkové) tak odolalo jen o 6 setin. Kallurová za sebou nechala výrazně i své soupeřky, druhou Lolo Jonesovou (8 rovných) a Anay Tejedaovou (8.08).


S. Kallurová při triumfu na "domácím" ME 2006 v Göteborgu
Foto:
graf.cz

Výkony roku padaly také v dalších disciplínách a diváci viděli i dva české reprezntanty. Překážkám vládl ve světovém čase sezony a rekordu míinku Dayron Robles. Za dalším Kubáncem Hernandezem (7.78) se na třetím místě umístil Petr Svoboda. Ten vylepšil čas 7.87 z rozběhu na 7.82, měl však na víc: "Škoda, mám formu. Běžel jsem za Roblesem první polovinu s malým odstupem, mohlo to být 7.60 v cíli, kdybych to udržel." Po třetí překážce ale Svoboda ucítil koleno a mírně zakopl. "Nevadí, doufám, že tělo vydrží a některý z dalších závodů by mohl vyjít podle mých představ," dodal Svoboda.

Trojskok opanovala další repzentantka "Ostrova svobody" Yargelis Savigneová, 14.56 je rovněž výkon roku. Druhé místo za ní brala Ukrajinka Saladuchová, třetí Ruska Pjatychová, obě dolétly na 14.23. První start proměnila v letošní světové maximum také Blanka Vlašićová. Chorvatka nenechala nikoho na pochybách o své formě a zdolala o jeden cm nad dva metry. Za ní se srovnaly Rusky Školinová (196) a Savčenková (193). Druhou českou stopou v Götebergu byla Romana Dubnova, 190 cm znamenalo 5. místo. Neskočených 193 okomentovala: "Je to škoda, cítila jsem, že tu výšku můžu zdolat." Závěr mítinku patřil dalšímu domácímu hrdinovi Stefanovi Holmovi, který ač již nikým neatakován od 231, zdolal ještě 233 cm. Druhý byl krajan Thörnblad (228), naopak zklamal světový šampion Thomas (221) i Rus Uchov (216). Tyčkařskému sektoru vládl Derek Miles (USA, 575) a Martina Strutzová (Něm., 431), dálce Wilfredo Martínez (Kuba, 785).

Kompletní výsledky najdete zde.

Michal Procházka

Vytisknout