přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Kallurová a Friedrichová zářily v Glasgow

Na halovém utkání, v němž soupeřily týmy ze Švédska, Velké Británie, USA, Německa a výběr Commonwelthu, zaběhla Kallurová světový výkon roku na 60 m př. a Friedrichová zlomila dvoumetrovou hranici ve výšce.

Sympatická 26letá Švédka Susanna Kallurová vyhrála v Glasgow už pošesté, tentokráte v čase jen o setinu horším svého osobního rekordu. „Jsem velmi překvapena. Lepší start do sezony jsem nikdy neměla,“ sdělovala své nadšení z výkonu 7.81 serveru IAAF.  Své soupeřky porazila „o parník“, druhá v cíli, americká finalistka z MS v Ósace Lolo Jonesová, na ní ztratila 24 setin.

Ariane Friedrichová čerstvě mezi dvoumetrovými; foto: graf.cz

Technické disciplíny měly ve skotské metropoli vrchol v německé výškařce Arianě Friedrichové. Bývalá juniorská mistryně Evropy, kterou jsme měli možnost vidět i na mítinku v Hustopečích, znovu vylepšila své osobní maximum a vstoupila do klubu „dvoumetrových“. Na dálku tak reagovala na stejný výkon Jeleny Slesarenkové z Moskevského výškařského poháru a drží si vedoucí postavení ve světových tabulkách. „Pro každou výškařku je snem překonat dva metry, mně se to teď splnilo,“ radovala se čtyřiadvacetiletá Friedrichová, která vloni v hale skočila nejvíce 193 cm a venku jen o centimetr více. V začínající halové sezoně je však výkonnostně úplně někde jinde. 

Nejlepší výkon tohoto roku, alespoň dle tabulek před víkendem, vytvořil též britský sprinter Craig Pickering. Jednadvacetiletý stříbrný medailista z HME v Birminghamu finišoval v čase 6.57 a nechal za sebou všechny své soupeře včetně dvojnásobného mistra světa ze štafety Darvise Pattona z USA, který byl s 6.70 až čtvrtý.

Dobré otevření do sezony měl i dvojnásobný světový šampion z běhů na 1500 a 5000 m Bernard Lagat. V Glasgow o svém vítězství na patnáctistovce rozhodl drtivým finišem v závěrečných 300 m a byl z toho čas 3:45.89, o více než vteřinu před Keňanem Shadrackem Korirem, který nastupoval za Commonwelth. „Byl to přesně ten typ startu, co jsem potřeboval,“ tvrdil naturalizovaný Američan, který se však jinak na halu orientovat nebude. „Halové mistrovství světa je v půlce března a to chci být v přípravě na olympiádu,“ prohlašuje. Na ní by se chtěl kvalifikovat na obě trati, v nichž získal tituly v Ósace, nicméně plánuje, že jednu z nich posléze upřednostní. „Mým cílem je olympijské zlato a tomu podřídím vše.“   

Britská vícebojařka Jessica Ennisová sice nevyhrála žádnou z disciplín, přesto však i ona byla se svým startem do sezony spokojená. Aby ne, když si vytvořila dva osobní rekordy, přičemž ten v dálce (633 cm) posouvala natřikrát. Vedle druhého místa jen čtyři centimetry za vítěznou Biancou Kapplerovou z Německa si ze závodů odnesla pátou příčku a čas 8.18 z běhu na 60 m př.
 
Podstatně horší vzpomínky na Glasgow pak bude mít mistr světa ve skoku o tyči Brad Walker, který si poranil patu a musel odstoupit. Při jeho absenci se z vítězství radoval Němec Alexander Straub za výkon 560 cm.

Pětiutkání vyhráli Britové o bod před Spojenými státy a Německem.

Kompletní výsledky naleznete zde.

Adam Pražák

Vytisknout