přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Kajsa Bergqvistová ukončila kariéru

Patnáct let trvala atletická kariéra halové světové rekordmanky ve výšce (2.08), Kajsy Bergqvistové. Bronzovou ženu z OH 2000 tak v Pekingu neuvidíme.


Autor: Wikimedia Commons

Výškařské sektory přišly o bronzovou medailistku ze Sydney, mistryni světa z Helsinek a mistryni Evropy z Mnichova. A nejlepší světové výškařky nyní nebudou potkávat nejen nebezpečnou soupeřku, ale také kamarádku. To potvrzuje atletický manažer Alfons Juck: "Měl jsem s ní jen ty nejlepší zkušenosti. Jak sportovní, tak i lidské. Byla vždy vstřícná a spolehlivá."

"Nebylo to náhlé rozhodnutí, nýbrž logický závěr procesu, který trval poslední zhruba rok,"
řekla bývalá mistryně světa z pro IAAF. "Nebyla jsem schopna v sobě objevit dřívější motivaci k tréninku a závodění." Po psychické i fyzické stránce je Bergqvistová v pořádku, ale po dlouhé a úspěšné kariéře si nyní může s čistým svědomím říci "mise splněna".

Jedna z nejlepších výškařek poslední doby si podle vlastních slov dala po posledním závodě loňské sezony, Weltklasse v Curychu, dva měsíce od atletiky absolutní pauzu. "S nadějí že mi to pomůže, ovšem to se nestalo. Nepomohla ani myšlenka na nadcházející olympijské hry v Pekingu. A bez takového zapálení je pro mě nemožné setrvávat na mezinárodní scéně."

"Samozřejmě přijdou chvíle, kdy si budu přát, abych byla v sektoru. Až budu sledovat finále ženské výšky v Pekingu, asi mě bude u srdíčka trochu píchat. Na svoji kariéru se ale můžu dívat s velkou radostí a hrdostí," popisuje Bergqvistová své nejniternější pocity. Při bilancování vzpomíná intenzivně především na zisk titulu mistryně světa v Helsinkách 2005, kde závodila po problémech s Achillovou šlachou. Stejně vysoko staví překonání halového světového rekordu na mítinku v Arnstadtu, kde čtvrtého února 2006 překonala 208 centimetrů.

V úspěšném roce 2006 se však nedokázala 100% připravit na "domácí" mistrovství Evropy a po zlatu z Mnichova 2002 vybojovala v Götteborgu "jen" bronz. "S atletikou budu v kontaktu i nadále, vždyť jsem se v ní pohybovala tak dlouho," uzavírá Bergqvistová bilanci, "nyní zkrátka začala další fázi mého života. V předvečer Nového roku jsem se vdala za dlouholetého přítele a rozhodla jsem se přestěhovat z Monaka zpět domů, do Stockholmu."


Některé fakta z její kariéry:

OH 2000 - bronz

MS 2005 - zlato
MS 2003 - bronz
MS 2001 - bronz

ME 2006 - bronz
ME 2002 - zlato

* Kromě toho má ve sbírce stříbrné medaile z MEJ a ME 22 a zlatou medaili z ME 19.

* Dvoumetrovou hranici překonala poprvé v roce 2000 a od té doby skočila 2.00 a více minimálně 1x ročně, celkem na 52 závodech.

* 21x absolvovala závody ve Zlaté lize. Třikrát vyhrála, 13x stála na podiu a pouze 1x skončila hůře než šestá.

* V letech 1999 - 2007 se umístila ve světovém rankingu takto: 8 – 1 – 3 – 1 – 2 – zraněna – 1 – 1 – 5.

* Časopis Track & Field News ji označil za výškařku minulé dekády.

* Za švédský národní tým 9x startovala v Evropském poháru. Šestkrát zvítězila.

* Z 12 každoročních "Finnkampen" (soutěže Švédsko vs. Finsko) vyhrála 10x.

* Vylepšila národní rekord z 1.94 metru na 2.06, respektive 2.08 (v hale).

David Klempíř

Vytisknout