přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

31. ledna 2005, 16:32

K účasti na HME se Šebrle vyjádří až s uzávěrkou nominace

Ze soustředění v Jihoafrické republice se vrátil olympijský vítěz a světový rekordman v desetiboji Roman Šebrle. O čtyři kilogramy lehčí než před odletem.


Foto: T. Klement
„Na vrzích je to znát, ale asi takhle jsem to chtěl, líp se mi s tím běhá,“ poznamenal Šebrle k úbytku hmotnosti. Skoro čtyři týdny v oblíbeném středisku Potchefstroom byly pro třicetiletého vícebojaře poněkud netypické, v atletické přípravě se věnoval jiným prvkům než obvykle v tomto období. „V Africe jsme vždycky šli od začátku do rychlosti, dálku, běhal jsem normálně v tretrách,“ potvrdil Šebrle, „ale teď jsem běhal kiláky, osmistovky, to bylo něco jinýho. Ale co jsme chtěli, to jsme odtrénovali. Nebylo to nijak zvlášť do rychlosti, spíš jenom objemová příprava. Mám toho strašně málo za sebou, začal jsem trénovat až v prosinci. Pak jsem měl zase deset dní volna, což si teď trochu zazlívám. Silově na tom nejsem nic moc, to se ale dalo čekat. Rychlostně jsem připraven docela dobře, tak jak jsem byl touhle dobou vždycky."
Celé soustředění prožil nejlepší sportovec České republiky bez ostatních členů tréninkové skupiny Dalibora Kupky, trenér na něho tak měl více času. „Spíš si všímal takových věcí, kterých si normálně nevšimne. Dohlížel, abych pravidelně chodil na masáž, musel jsem taky víc klusat po tréninku, což nesnáším,“ zasmál se Šebrle, který se po návratu z Afriky cítí zdravotně naprosto v pořádku. „Ani achilovky teď vůbec necítím,“ potěšeně konstatoval. V Potchefstroomu si Roman tradičně užil sportovní aktivity i mimo atletický stadion. Šestkrát měl možnost si zahrát nohejbal a trenéra Kupku pravidelně vyzýval na partie golfu. „Vždycky jsem mu dal osmnáct úderů fóra, pak to bylo vyrovnaný,“ podotkl desetibojař.

První test formy čeká Šebrleho o víkendu v Tallinu, kam odcestuje na populární Erki Nool Cup. Trojnásobný vítěz mítinku ale nebude v estonské metropoli obhajovat prvenství, protože vzhledem k posunuté přípravě neabsolvuje celý sedmiboj. „Půjdu tam kouli výšku a tyč,“ prozradil, „mrzí mě to, docela bych si v Tallinu zazávodil celej sedmiboj, je to poslední ročník. Ale to se nedalo, po té olympiádě jsem si potřeboval odpočinout.“ Závod by měl být oficiálním rozloučením se sportovní kariérou olympijského vítěze ze Sydney Erkiho Noola. V zimní přípravě se Šebrle dosud neobjevil například v tyčkařském sektoru, na první trénink se chystá zítra, v Tallinu se v tyči představí v neděli.

Šebrle dosud váhá nad startem na halovém mistrovství Evropy v Madridu, na kterém by měl startovat v roli úřadujícího evropského šampiona. „Když budu vědět, že mám na 6300, tak tam pojedu,“ uvedl podmínku své účasti, „jinak se budu připravovat dál na léto. Trošku napoví už Tallin, pak překážky na mistrovství republiky. To už budu vědět, jak na tom jsem.“ Domácí šampionát se uskuteční v hale Otakara Jandery v Praze ve dnech 19. a 20. února, kdy se zároveň uzavírá nominace na halové ME. „Mistrovství Evropy v hale není menší motivace, rozšířit si sbírku nikdy není špatný. Ale rozšířit jedině o zlatou,“ zdůraznil evropský rekordman v halovém sedmiboji.  

Tomáš Klement

Vytisknout