přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Juniorský sprint obstará ozdobu halovému šampionátu mládežníků

Hlavním lákadlem dvoudenního republikového šampionátu budou tratě 60 a 200 metrů, a také 60 m překážek v podání juniorů. Víkendové MČR mládeže, které hostí pražská Stromovka, toho však nabízí víc.

Nicméně sprinty kategorie do 19 let by měly přinést velmi kvalitní souboje. Vždyť na loňské MS juniorů do Bydhoště splnili limit na stovku tři, na dvoustovku dokonce sedm atleti, startovat mohli v každé disciplíně dva. Tabulkovým favoritem šedesátky je Václav Zich, devátý z MS juniorů na stovce se letos přiblížil časem 6.82 na pět setin k vousatému, 31 let starému národnímu rekordu Romana Zruna. „Je na čase to změnit,“ odpovídá Zich s úsměvem na otázku, s jakým časem by byl spokojený. „Určitě bude hlavním soupeřem Martin Říčař,“ zmínil druhého borce s časem pod 6.90 loňského dorosteneckého šampiona na 60 m a rovněž účastníka MSJ. Sedmivteřinovou hranici již pokořili také Maslák, Herman, Šíma, Jahn a Lichý, takže můžeme čekat opravdu velmi kvalitní finále. „Myslím, že i Michal Jahn by mohl překvapit,“ dodal Zich.


Václav Zich při Zlaté tretře 2008 - foto: graf.cz

Na dvoustovce se již národní juniorské maximum v hale podařilo pokořit semifinalistovi MSJ Lukáši Šťastnému. Čas 21.65 z Vídně je o tři setiny lepší než výkon Jiřího Vojtíka před devíti lety a není vyloučen další posun rekordu v podání Šťastného. Podle tabulkových výkonů by jeho hlavním konkurentem měl být Pavel Maslák (letos 21.86), čtvrtý do party sprinterů, kteří spolu vyrovnali český rekord 40.60 na 4x 100 m v Bydhošti (Říčař-Šťastný-Maslák-Zich). Kvalitní časy jen mírně nad 22 vteřin však mají i Faist, jeden z vypadnuvších limitářů pro MSJ, Langmaier, člen štafety 4x 400 m na MSJ, Hedvičák, nedávný šampion v sedmiboji. Do třetice by měl vyhlásit stav ohrožení český rekord na 60 m překážek. Takřka každým závodem se k němu blíží Martin Mazáč, už trať zvládl za 7.83, tedy jen dvě setinky za stávajícím rekordem Martina Pokorného. Čtvrtým „ohroženým“ je ten koulařský Remigia Machury ml., Ladislavu Prášilovi chyběly při 19.24 jen 4 cm k jeho vyrovnání.


Loni se Lukáš Šťastný blýskl na MČR dorosteneckým rekordem, teď už má na kontě juniorský - foto: J. Kucharčík

Škoda, že na 400 metrů bude chybět kratší tratě volící Maslák, patří mu totiž dorostenecký rekord na této distanci pod střechou i otevřeným nebem. Favoritem podle tabulek je tak jediný s časem pod 50 vteřin Daniel Němeček (49.29). Od osmistovky do patnáctistovky by měl být ve všech případech adeptem titulu Filip Jalový, záleží však, kterou z tratí nakonec zvolí. Jasným favoritem výšky by měl být Jan Sommerschuh, letos 215 cm, v obdobné roli by měl být v tyči Adam Pašiak (500 cm), reprezentoval mj. na MU ve víceboji. V dálce má nejdále skočeno z přihlášených Adam Sebastian Helcelet (711), v trojskoku Lukáš Kopecký (14.60).

Mezi juniorkami nemůžeme čekat tolik útoků na rekordy, nicméně třeba na startu patnáctistovky by se měla objevit účastnice MSJ ve stýplu Martina Bařinová. V Bydhošti byla také Nikol Ogrodníková, oštěp ani sedmiboj zde absolvovat nemůže, přihlášena je na 60 m překážek a dvoustovku, v prvním případě je jasnou favoritkou na titul. Pětibojařská mistryně Kateřina Vodová plánuje start ve výšce a dálce

Výraznou postavou by mezi dorostenci měl být Václav Sedlák. Šampion v sedmiboji o uplynulém víkendu by měl být adeptem na zlato ve všech třech přihlášených disciplínách – 60 m překážek, dvoustovce i dálce. O třídu převyšuje ostatní půlkaře Miroslav Burian, který bude venku usilovat o limit na dorostenecké MS 1:53, už v hale za tímto časem zaostal jen 27 setin. Petr Kaminski, žákovský rekordman na 1500 m překážek, bude patřit k favoritům, ať už zvolí trojku nebo poloviční trať.

Zajímavou kombinaci si mezi dorostenkami přihlásila vícebojařská šampionka Jana Sotáková, ovšem na 60 m př. i 400 m může směle bojovat o medaile, na titul to pravda nejspíš bude mít složité. Ve výškařském sektoru by neměla chybět účastnice dorosteneckého i juniorského MS Magdalena Nová. Velmi kvalitní čas na 1500 metrů (4:39.85) zaběhla letos Diana Mezuliáníková, přihlásila se sice na poloviční trať, ale i zde bude patřit k favoritkám.

Program šampionátu začíná v sobotu od 10 hodin, v neděli od 9:30.

Více informací naleznete v rubrice Zaostřeno na.

Michal Procházka

Vytisknout