přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

27. července 2005, 18:37

Juniorské Evropě opět vládne Remigius Machura

Minulý pátek se po 26 letech v kolonce vítězů evropského šampionátu juniorů objevilo jméno Remigius Machura. Není to omyl. Jen střídání generací.

Remigius Machura ml. stejně jako tehdy jeho otec triumfoval ve vrhu koulí. Z kvalifikace postupoval nejdelším hodem z celého startovního pole (18.99)Přemožitele nenašel ani ve finále, byť se o to výrazně pokoušel nakonec stříbrný Lájos Kürthy.
Maďar se dostal ve třetí sérii do vedení, Machura odpověděl pátým pokusem. Šestikilové náčiní poslal do vzdálenosti 20.09 metru a přepsal v tabulkách národní juniorský rekord.
 

Jak jste ten závod prožíval?
"Musím říct, že to bylo hodně dramatické. Byl to souboj mě se sebou samým. Hned prvním pokusem jsem přehodil 19.50, ale pak jsem to strefoval všechno takzvaně do "jedné díry". Všechny pokusy si byly podobné. Ulétl až ten pátý. Čekal jsem, že to trefím trochu dříve."

Kam si medaili uložíte?
"Medaile, kterých si doopravdy vážím mám vystavené normálně doma. Mám tam stříbro z olympijského festivalu mládeže, bronz z mistrovství republiky dospělých a přijde k nim i tato. Takové ty juniorské mám někde schované. Myslím, že jsou v krabici na balkóně. Já mám totiž malý byt."


MEJ v Kaunasu byla váš poslední velký závod mezi juniory. V čem myslíte bude nejtěžší přechod mezi takzvaně dospělé?

"V seniorech je trochu jiné pojetí koule. Pětka a šestka se dá trochu ušvihnout, do sedmikilové koule je třeba dát pořádnou sílu." 
 

Trénujete se svým otcem. Jak vám funguje spolupráce?
"Spoustu lidí se tomu hodně diví, ale pro mě je to ideální kombinace. Táta je rozumnej trenér a rozumnej táta."

 

Když se řekne Remigius Machura, spousta lidí si vybaví dopink. Nemáte s tím problém?

"S tím jsem se naučil žít. Byla to tátova volba, já mu to rozhodně nevyčítám. Byla taková doba a on se rozhodl tak a tak. Poznámky na mou adresu, že jsem nějak nepřirozeně narostl, to pouštím jedním uchem dovnitř, druhým ven. A že trávím spoustu času na dopinkových kontrolách? I to asi k vrcholovému sportu patří. Já s tím problém nemám."  

Adam Pražák

Vytisknout