Juniorka Stránská má mezi vrchaři světový bronz

neděle 14. září 2014
Reprezentace na světový šampionát v běhu do vrchu, který se konal v italském Casette di Massa stylem "nahoru", navázala na úspěchy svých předchůdců a vyválčila cenné kovy. Nejvíce k tomu přispěla Michaela Stránská, která obsadila třetí místo v individuálním pořadí juniorek a položila tak základ i pro týmový bronz.

Na téměř čtyřkilometrovém výběhu na mramový masiv (viz foto pořadatele) nestačila Michaela Stránská pouze na Němku Kistnerovou a Uganďanku Chesangovou, jež se stala světovou rekordmankou. Stupně vítězů si přitom okusila hned dvakrát, když spolu s kolegyněmi z týmu Carmen Idris BeshirovouTerezou Korvasovou vybojovala bronz i v soutěži družstev. Mohlo být přitom ještě o trochu lépe, se stříbrnými běžkyněmi z USA měly totiž české závodnice stejně bodů a rozhodly pouhé dvě vteřiny, o které byla Američanka Ruskanová dříve v cíli než naše Beshirová. Svým způsobem se tak v „bledě modrém“ opakovala situace z předchozího evropského šampionátu s tím zásadním rozdílem, že tenkrát vybyly na Češky nepopulární brambory, zatímco teď šlo „jen“ o hodnotu medaile. Tu nejcennější pak vybojovaly Němky, když se ke stříbrné Kistnerové se přidala šestá Balcarczyková.

Nedaleko k cennému kovu měly i české ženy. Nejlépe závod vyšel Pavle Schorné, která doběhla jako desátá, Taťána Metelková byla 28., Monika Preibischová 31. a Iva Milesová 49. V hodnocení týmů to stačilo na čtvrtou příčku, k bronzu scházelo šest bodů (tedy první tři v cíli by musely v součtu doběhnout o šest příček dříve). Šampionkou se stala legendární Rakušanka Mayrová s takřka 3min. náskokem před Keňankou Murigiovou a Američankou McLaughlinovou. V týmech zvítězily Italky před Britkami a Američankami.

Mezi juniory, kde startoval i český mistr Evropy z charakterem rozdílne trati "nahoru-dolů" Dominik Sádlo, jasně vládli Turci, byť individuální titul museli přepustit Uganďanu Kipyekovi. Díky Karagozovi a Bozkurtovi však slavili zbylé medaile a také zlato v kategorii družstev před Italy a Brity, ke kterému přispěl ještě devátý Isler. Z našich byl nejlepší Sádlo, který dokončil na osmém místě. Sebastián Vošvrda dokončil jako 22., Jáchym Kovář 44. a Adam Gaura 55. V týmovém hodnocení skončili Češi šestí.

Pokud měli v juniorech převahu Turci, mužské kategorii zcela dominovali Uganďané, kteří obsadili kompletní stupně vítězů individuálního závodu a tím pochopitelně získali zlato i mezi družstvy. Šampionem se stal Kiprop před Rotichem a Soyekwem. Za nimi byli v družstvech Eritrejci, bronz brali Italové. Češi skončili osmí, když nejlepší místo vybojoval Robert Krupička, který byl 27., ob jednoho závodníka po něm přibyl do cíle Jan Janů. Ondřej Fejfar byl 54., Martin Kučera 81., Lukáš Kučera 104. a Tomáš Blaha 114. ze 155 dokončivších.