Junior Kocourek nejlepší z Čechů na ME v krosu

neděle 10. prosince 2006
Milan Kocourek obsadil mezi juniory 18. místo a skončil nejlépe z české výpravy. Největší favorit mistrovství Sergej Lebeď doběhl až dvanáctý.

Ze šestice českých běžců na třináctém mistrovství Evropy v krosu se nejlépe dařilo Milanu Kocourkovi v kategorii juniorů. Obsadil konečné osmnácté místo, když v prvním kole dokonce vedl celý peleton závodníků. Pak však poklesl na desáté místo a v závěru již ztratil síly. Zajímavostí nejobsazenějšího závodu (běželo 107 juniorů) byl nezdařený, resp. opakovaný start.

Róbert Štefko doběhl v hlavním závodě mužů až na 56 místě. "Je to rozhodně zklamání," řekl vedoucí výpravy Dušan Molitoris. "Startovalo 64 běžců a závod dokončilo 61 z nich. Od Štefka jsem čekal víc." Róbert Štefko si již před závodem stěžoval na mírné nachlazení a svůj předvedený výkon komentoval s tím, že je rád, že závod vůbec dokončil.

S nachlazením se potýkala také Jana Klimešová, která reprezentovala v kategorii žen. Osmikilometrovou trať doběhla s vypětím sil až na předposledním místě. "Měla jsem kašel a rýmu, nemohla jsem se vůbec nadechnout," nechala se slyšet po závodě.

Jan Kreisinger obsadil v závodě mužů do 22 let 47 místo, když nezachytil rychlý start a v prvním kole se pohyboval na 50 místě. "Nemohl jsem vůbec běžet, nohy mi zkrátka nešly," omlouval se vedoucímu výpravy. Monika Preibischová v kategorii žen do 22 let obsadila třicáté osmé místo, Lucie Sekanová mezi juniorkami místo šestačtyřicáté.

V nejsledovanějším závodě mužů se čekalo, zda Sergej Lebeď získá šestý titul v řadě. K překvapení všech však Ukrajinec obsadil až dvanácté místo. Teprve druhý britský titul v historii šampionátu vybojoval rodák ze Somálska Mohamed Farah, stříbrný medailista z Göteborgu na 5000 metrů. V kategorii žen vyhrála zlatou medaili pro Ukrajinu Tatiana Holovčenková.

Medailová bilance zemí vyznívá nejlépe pro Velkou Británii (4-1-0), Itálii (2-1-2), Portugalsko a Rusko (obě země 1-2-0). Celkem získalo některou z medailí 15 zemí.

Trať byla podle vedoucího české výpravy dobře připravená s maximálním převýšením pouhé čtyři metry. Přestože v sobotu v San Giorgiu hustě pršelo, trať byla většinou již suchá. Od rána také svítilo slunce a teplota se pohybovala kolem 11 stupňů.

Kompletní výsledky naleznete zde.

Z výsledků:

MUŽI (9950 m):
1. Mohamed Farah (Brit.) 27:56, 2. Fernando Silva (Port.) 28:03, 3. Juan Carlos de la Ossa (Šp.) 28:06, 4. Mohamed (Švéd.)
28:08, 5. Zoubaa (Fr.) 28:16, 6. R. P. Silva (Port.) 28:17, ... 56. Róbert Štefko (ČR) 30:32.

ŽENY (8030 m):
1. Tatiana Holovčenková (Ukr.) 25:17, 2. Maria Konovalovová (Rus.) 25:18, 3. Olivera Jevtičová (Srb.) 25:21, 4. Kalovicsová (Maď.) 25:26, 5. Coulaudová (Fr.) 25:28, 6. H. Yellingová (V. Brit.) 25:28, ...57. Jana Klimešová (ČR) 28:50.

MUŽI "22" (8030 m):

1. Barnabás Bene (Maď.) 23:14, 2. Markasevič (Srb.) 23:16, 3. Meucci (It.) 23:16, ...47. Jan Kreisinger (ČR) 24:17.

ŽENY "22" (5975 m):

1. Binnaz Usluová (Tur.) 18:47, 2. Brittonová (Ír.) 18:56, 3. Erismisová (Tur.) 19:09, ...38. Monika Preibischová (ČR) 20:28.

JUNIOŘI (5975 m):
1. Andrea Lalli (It.) 16:53, 2. Čebiarak (Běl.) 17:03, 3. Suhanea (Rum.) 17:06, ...18. Milan Kocourek (ČR) 17:34.

JUNIORKY (4100 m):

1. Stephanie Twellová (Brit.) 12:33 min, 2. Bjerkeliová-Grovdalová (Nor.) 12:36, 3. Bobocelová (Rum.) 12:51, ... 46. Lucie Sekanová (ČR) 14:00.