přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

31. května 2011, 20:42

Jubileum Zlaté tretry Ostrava se vydařilo

Mítink světové challenge, který letos slavil svůj padesátý ročník, ozdobila dvě maxima sezony, šest rekordů závodu a řada dalších skvělých výkonů.


Jubileu přihlížely legendy, mezi nimi i Irena Szewinská, jediná atlet/ka, která kdy držela světový rekord současně na 100, 200 i 400 m - foto: www.graf.cz

Denisa opět nadchla
Miláček domácích tribun, karvinská rodačka Denisa Rosolová, své příznivce nezklamala. Halová mistryně Evropy z Paříže obsadila v běhu na 400 m druhé místo, když si vylepšila osobní rekord o setinu na 50.84. Hladce tím splnila ostrý limit pro mistrovství světa a nestačila pouze na Američanku Francenu McCororyovou, která byla ještě o dvě desetiny rychlejší. Připsat si však může skalp věhlasné Američanky Sanyi Richardsové-Rossové, jež skončila na třetím místě s výkonem 50.99.  

"Na začátku jsem se dost bála, i když jsem věděla, že jsem na tom výkonnostně dobře. Přeci jen to byla první čtvrtka od haly," hodnotila po závodě Rosolová. "Z osobního rekordu mám radost a těší mě i způsob, jak jsem běžela. Cítím, že mám na víc, v sezoně bych se ráda dostala pod 50.5. Atmosféra byla výborná, ale tlak fanoušků jsem cítila. Přeci jen, doma je doma," doplnila svěřenkyně Martiny Blažkové.

Perný den zdárně uzavřen
Vynikající úroveň měla výška mužů, v níž hned dva muži překonali výkonem 232 cm rekord mítinku. Šťastnější byl nakonec Rus Ivan Uchov, který v rozeskakování o prvenství porazil Němce Raula Spanka. Stříbrný medailista z HME, Jaroslav Bába, obsadil s výkonem 228 cm třetí příčku a zdařile tak završil nabitý den, v němž psal písemnou část maturity a přesouval se letecky z Prahy.  

"Byl to hukot, bohužel se opozdil let o hodinu, takže jsem se na stadion dostal dvacet minut před call roomem. Sotva jsem se převlíkl, protáhl a šel jsem na stadion," popisoval vítkovický odchovanec svoji anabázi. "Byl to takový trénink, pořádně jsem se na to nepřipravil, nebyl jsem rozcvičený. 228 cm jsem ještě pěkně skočil, potom už jsem neměl šťávu. Kluci dnes skákali výborně, určitě bych se s nimi vyhecoval. Uvidíme, co se bude dít další závody. Teď skáču v Oslo (9. 5.), tam už bych chtěl, aby to nějak vypadalo," vylíčil svěřenec Jana Janků.

Žolíka vytáhl Němec
Bitvu oštěpařů, v níž mělo Česko horká želízka v ohni, vyhrál svým posledním pokusem Němec Mathias de Zordo. Stříbrný medailista z ME v Barceloně poslal své náčiní do vzdálenosti 85.78 a dostal se před dlouho vedoucího Tero Pitkämäkiho z Finska. Mistr světa z Ósaky předvedl nejlépe 82.31. Za ním se seřadila trojice českých borců v čele s Petrem Frydrychem, jehož nejdelší hod měřil 81.81 m. Vítězslav Veselý za ním zaostal o metr a 12 cm, Jakub Vadlejch zlepšil své letošní maximum na 78.02.  

"Byli to zvláštní závody," hodnotil posléze Frydrych. "Do poslední chvíle jsem čekal, že mi to uletí, ale nestalo se. Určitě jsem myslel alespoň na nejlepší výkon letošního roku, a ano, chtěl jsem zvítězit. Co se nepodařilo mě, povedlo se v šestém pokusu De Zordovi. Měl víc štěstí," dodal nejvytáhlejší z Železného skupiny.

VCB pod 11, Bolt napodruhé s problémy
K dalším vrcholům večera patřila famózní stovka v podání Jamajčanky Veroniky Campbell-Brownové. Populární "VCB" prolétla za podpory větru 1.1 m/s stometrvou vzdáleností ve skvělém čase 10.76 a o plnou desetinu překonala doosavadní výkon roku Carmelity Jeterové. Rekord mítinku tak je od nynějška pod 11vteřinovou hranicí, a to možná ještě hlouběji, než si organizátoři vysnili. Už nad touto metou doběhla bahamská veteránka Debbie Fergusonová (11.09). Kateřina Čechová si v parádním závodě vylepšila osobní maximum na 11.40, k mírnějšímu limitu pro MS potřebuje srazit dalších pět setin.

Mužskou stovku ozdobila současná atletická superstar, trojnásobný olympijský vítěz a světový rekordman Usain Bolt. Bleskonohý Jamajčan však při svém druhém startu po dlouhé odmlce stále ještě není ve své kůži a měl co dělat, aby uhájil prvenství před dorážejícím krajanem Stevem Mullingsem. Toho sice nakonec po výkonu 9.91, navlas stejném jako při letošní premiéře v Římě, o šest setin udolal, ale za jeho výkonem roku zaostal o dvě setiny.


Bolt není v nejzářivější formě, fanoušky ale bavil - foto: www.graf.cz

Maxima a skoromaxima
Další výkon roku a rekord mítinku byl k vidění na kilometru, kde se o to časem 2:16.75 postaral Australan Jeff Riseley, před Adamem Kszczotem v polském rekordu 2:16.99. Domácí mílařská jednička Jakub Holuša mocně finišoval, nakonec o jeho umístění v novém osobním rekordu 2:17.08 (půl vteřiny od národního maxima) rozhodoval až fotofiniš. Ten mu nakonec přisoudil čtvrté místo, o tisíciny za Williamem Biwottem z Keni.

Čtvrtkař překážkář Louis Jacob (známý jako LJ) van Zyl z JAR drží svoji letošní neporazitelnost a vynikající formu. Na vítkovickém stadionu pokořil časem 47.66 rekord mítinku a vyrovnal vlastní národní maximum a nejlepší výkon roku. "Neuvěřitelně lehké závody - skvělé počasí, bezvětří, a co mě nejvíc překvapilo, nevýrazní soupeři. Těší mě, že moje vítězná série pokračuje. Pátý start, páté vítězství. Doufám, že to tak půjde dál. Na tuto sezonu jsem se připravoval velmi tvrdě, a tak věřím, že forma vydrží až do mistrovství světa," prohlásil van Zyl.  Josef Prorok na osmém místě zahájil sezonu časem 50.73. 

Ve stýplu útočil Keňan Paul Kipsiele Koech na výkon roku, nakonec to nevyšlo o pouhých 27 setin. I tak ale časem 8:02.55 překonal při své páté účasti na Tretře rekord mítinku.

Kubánec Dayron Robles, který zde před třemi lety vytvořil dosud platný světový rekord, nenašel přemožitele ani letos. Tentokrát však musel o prvenství výrazně bojovat a v cíli měl po výkonu 13.24 (+0.3) desetinu k dobru na Jamajčana Dwighte Thomase. Třetí byl s 13.30 Američan Terrence Trammell. V B běhu splnil časem 13.96 limit na ME do 23 let Martin Mazáč, bude jej však ještě muset potvrdit.

Na čtvrtce došlo na další letošní souboj Jamajčana Jermaina Gonzalese a Chrise Browna z Baham. Tentokrát slavil prvně jmenovaný, který svého soka porazil po výkonu 45.07 o rovnou desetinu. Hendikepovanému Oscaru Pistoriovi i přes dobře rozběhnutý závod bohužel nevyšel útok na jihoafrický limit pro mistrovství světa, v závěru mu došly síly a finišoval jako šestý v čase 46.19.

Favorizovaný Yohan Blake se musel na dvoustovce sklonit před svým jamajským krajanem Marvinem Andersonem, jenž ho po výkonu 20.27 (-0.3) porazil o 11 setin. Pavel Maslák se blýskl osobním rekordem 20.86, což stačilo na sedmou příčku před Jiřím Vojtíkem (21.32). Maslák svým časem definitivně vepsal své jméno na nominační listinu pro mistrovství Evropy do 23 let, které se koná v polovině července opět v Ostravě.

Závod tyčkařek vyhrála Němka Silke Spiegelburgová, která jako jediná skočila 460 cm. Jiřina Ptáčníková překonala stejně jako trojice jejích soupeřek o decimetr méně, nejhorší zápis ji však odsoudil na pátou příčku.

To nejdůležitější z předprogramu, včetně výsledků ženského oštěpu, naleznete zde.

Výsledky

Adam Pražák, Michal Procházka

Vytisknout