přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. ledna 2011, 13:10

Jubilejní Tretra zlákala VCB, Pitkämäkiho a opět Roblese

Organizátoři Zlaté tretry Ostrava představili další hvězdy, jež by měly svoji přítomností ozdobit 50. ročník závodu, který se koná 31. května.

Ženská stovka „pod 11“?
Výkon s desítkou na začátku je v hledáčku pořadatelů dlouhodobě, zatím však pozvané atletky tuto hranici ne a ne pokořit. Rekord mítinku se od roku 2005 drží na hodnotě 11.03 a jeho autorkou je Bulharka Ivet Lalovová. Změnit by to letos měla nejvyrovnanější sprinterka posledních let, jamajská hvězda Veronica Campbell-Brownová, známá též jako VCB. Tato 28letá zkušená závodnice, která jinak v Evropě příliš často nestartuje, je dvojnásobnou olympijskou vítězkou v běhu na 200 m, světové tituly má i z venkovní stovky a halové šedesátky. Průměr jejích deseti nejlepších výkonů kariéry má hodnotu 10.874, osobní maximum z loňska je ještě o téměř desetinu lepší. Vloni se Campbell-Brownová dostala do nejlepší pětice v anketě IAAF o nejlepší světovou atletku roku.


VCB jako finišmanka štafety na MS 2007, foto: www.graf.cz

Hvězdný Robles zpět v akci
Bez světového rekordmana na 110 m př. Dayrona Roblese z Kuby si Tretru lze jen těžko představit. Letos se do Vítkovic chystá už popáté v řadě, přičemž jen jednou doběhl na jiném místě než prvním. Památný je však samozřejmě především jeho rekordní výkon z roku 2008, který s hodnotou 12.87 dodnes vládne historickým tabulkám. Olympijský vítěz z Pekingu je opět zdravotně fit a chystá se na halovou sezonu v Evropě.

Další trumf do oštěpařského mariáše
Jubilejní ročník Zlaté tretry bude hodně oštěpařský, což je vzhledem k aktuální výkonnosti českých závodníků v této disciplíně pochopitelné. Do mužské soutěže nyní přibyla další silná karta. Je jí mistr světa z roku 2007 Tero Pitkämäki. Šestinásobný pokořitel devadesátimetrové hranice je sice v poslední době tak trochu zastiňován Norem Andreasem Thorkildsenem, na Zlaté tretře to však bude moci změnit. Zatím má bilanci 27:33 ve svůj neprospěch. Čeští příznivci pak věří, že do jejich očekávaného souboje výrazně promluví i domácí borci Petr Frydrych, Vítězslav Veselý a Jakub Vadlejch.
Pitkämäki zatím v Ostravě závodil jednou, v roce 2005 byl druhý za Rusem Makarovem. „Jsem rád, že se vrátím na stadion, který proslavil můj vzor Jan Železný a těším se na duel s Andreasem, Petrem a Vítězslavem. Chci začít sezonu  v Ostravě co nejlíp,“ vzkázal Pitkämäki.

V programu jubilejní „Tretry“ se počítá se 16  disciplínami včetně hodu kladivem či sprintů mužů a žen, v předprogramu pak s vytrvaleckou disciplínou. Na starty by se měla objevit kompletní česká špička, nadále se jedná s hvězdami světové atletiky v čele s Usainem Boltem.

S využitím materiálů organizátorů

Adam Pražák

Vytisknout