přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. června 2011, 22:46

Jubilejní Pražskou tyčku ovládla v rekordu mítinku Strutzová, mezi muži zvítězil Kudlička

Dvacátý ročník exhibice na Václavském náměstí využil k návratu po poranění ruky Balner. Nejlepší domácí skokankou byla na třetím místě Ptáčníková.

Za horkého a dusného počasí se rozpustil rekord mítinku 465 centimetrů, jenž od roku 2002 držela nynější světová rekordmanka Jelena Isinbajevová. Dnes na laťku o centimetr výš útočily velmi nadějně hned tři tyčkařky. Suverénním způsobem si s postupnými výškami poradila Martina Strutzová a ani 466 nebylo výjimkou. Na 471 cm Němka dvakrát zaváhala, napotřetí však laťku – jinak 11 cm nad svým oficiálním rekordem – zdolala a dále už v soutěži nepokračovala.
Druhou příčku obsadila další zahraniční závodnice Yarisley Silvaová. Čerstvě 24leté Kubánce dokonce 466 cm při třetím pokusu na chvíli na stojanech zůstalo, ale pak laťka přeci jen putovala dolů. Ve výsledcích jí tak zůstalo o decimetr méně.

Jiřina Ptáčníková si prvním nezdaru na 456 cm nechala zbylé dva pokusy na další postupnpu výšku. Na 466 pak dvakrát neuspěla a zapsala si tedy 446, když předtím zakládala na 436 až napotřetí. „Brala jsem to dnes jako zpestření. Docela jsem se prala s rozběhem, takže s tím, co jsem předvedla, jsem spokojená,“ prohlásila svěřenkyně trenérů Goroškova a Ptáčníka, která už je konečně fit. Toho hodlá zhusta využít k „tréninkovým“ startům, do mistrovství republiky v Brně o příštím víkendu stihne ještě mítinky ve Štětíně a Velenje. Šesté místo dnes brala za rovné čtyři metry juniorka Aneta Morysková – v závodě na stadionu by to pro ni znamenalo splněný limit na MEJ.

Mužskou soutěž skropilo v jejím průběhu pár kapek, nakonec však déšť ovlivnil pouze její závěr. Prvenství si zasloužil Jan Kudlička za 546 centimetrů zdolaných napoprvé. „Není to špatné, skočil bych myslím ještě výš,“ řekl svěřenec Boleslava Patery poté, co byla soutěž po průtrži a v sílícím větru ukončena. Těsně předtím skočil Rus Pavel Burlačenko stejnou výšku jako Kudlička, ovšem až na třetí pokus. „Na počasí asi nemám nejlepší vliv,“ usmíval se český reprezentant, který již o víkendu absolvoval při ME družstev soutěž kvůli povětrnostním podmínkám v hale. „Tady pokračovat by asi bylo nebezpečné,“ zhodnotil však Kudlička realisticky. Třetí příčku obsadil Řek Stéfanos Koufidis, jenž překonal o decimetr méně než duo soupeřů před ním.

Letošní premiérou pod otevřeným nebem byl dnešní mítink v dolní části Václavského náměstí pro Michala Balnera. Kudličkův tréninkový kolega si v zimě zranil ruku a kromě konce halové sezony to pro něj znamenalo i odložení startů v hlavní části roku. „Kde jinde začít než na Pražské tyčce, kde povzbuzují lidi? Díky nim se snáze odbourá nějaká psychická bariéra a já to mám moc rád,“ pochvaloval si Balner, jenž se pokusí kvalifikovat na mistrovství světa. Na splnění limitu má ještě měsíc, když to ale nepůjde, nebude to nikam hnát. „Důležitá je příští sezona. Jsou tam dva vrcholy, a ještě k tomu olympiáda,“ vysvětlil Balner, který dnes překonal 520 cm a skončil šestý, lepší byli na pokusy Adam Ptáček, a Slovinec Rovan. Na 536 už Balner třikrát neuspěl, pak předvedl exhibičně ještě jeden skok o decimetr výš, a i když na stojanech nezůstal, mnoho nechybělo. „Ten byl rozhodně nejlepší, být tam 540, tak je to čistý skok,“ dodal.

Výsledky jsou zde.

Michal Procházka

Vytisknout