přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Jubilejní Odložil je dobrou příležitostí k plnění limitů

Patnáctý ročník Memoriálu Josefa Odložila zařazeného do kategorie EAA Premium Meeting se uskuteční v pondělí 16. června v Praze na Julisce. Chybět by neměly hlavní české opory i slušná řádka zahraničních hvězd.

Letos je pro závodníky nachystáno 18 disciplín, 12 pro muže, 6 pro ženy. Vrcholem mítinku je 1500 metrů, trať, na které získal Josef Odložil stříbro na OH 1964 v Tokiu. Změřit síly se světovou konkurencí by na ní měl Michal Šneberger.

„Mítink patří do vrcholné skupiny evropských závodů a letošní jubilejní ročník je z hlediska motivace obzvlášť dobrý,“ sdělil na dnešní tiskové konferenci ředitel Českého atletického svazu František Fojt, který v organizačním výboru zastává funkci předsedy zahraniční komise. Ve výsledných hodnoceních podle maďarských tabulek se mítink vždy řadil na přední příčky své kategorie. „Loni jsme předstihli sedm, osm i z té vyšší kategorie,“ upřesnil Miroslav Ševčík, ředitel mítinku a předseda organizačního výboru.


Josef Odložil

„Vzhledem k tomu, že bude v běhu fotbalové ME, začíná hlavní program o hodinu dříve, tedy již v 17 hodin,“ upozornil Ševčík. „Věřím, že 15. 6. vyhrajeme fotbal a druhý pak přijde hodně lidí.“ České publikum by mělo být zvědavé především na start aktuálních mistrů světa Romana Šebrleho a Barbory Špotákové. U Šebrleho to bude záviset na jeho zdraví, pokud bude v pořádku, objeví se podle Ševčíka ve dvou disciplínách. „Oštěp bude být dalším vrcholem mítinku, Špotáková by měla atakovat český rekord,“ věří ředitel závodů. Zařadit se podařilo také štafetu 4 x 100 m mužů - jako nominační závod pro OH (do Pekingu postupuje 16 nejrychlejších týmů ze závodů stanovených IAAF). Češi změří síly s Ghanou, Polskem, Maďarskem a Rumunskem, pole by měli podle Ševčíka doplnit Slováci, junioři a český „B“ tým.

Podle aktuálně přihlášených by mezi taháky Odložila měly patřit - muži: 110 m př. – Stanislavs Olijars, v jednání je Terrence Trammell, proti české trojici Svoboda, Sajdok, Čech, 400 m př. – 7 běžců pod 49 vteřin, 3000 m SC – Mohamed Mustafa, Abdelkader Hachlaf, výška – Tomáš Janků a Svatoslav Ton vs. Andrejové Silnov a Těrešin, tyč – česká elita se utká např. s Alexandrem Averbuchem, Timem Lobingerem, Paulem Burgessem; ženy: 200 m – šestice žen s OR pod 23 vteřin, 800 m se Světlanou Čerkasovovou, 100 m př. – Češky Lucie Škrobáková a Petra Seidlová a Josephine Onyiaová, 400 m př. – česká jednička Zuzana Hejnová a mistryně světa Jana Rawlinsonová.

Úplný začátek mítinku (14:30) obstará žákovský souboj „O pohár pražského primátora“. Předprogram - Dukla mítink (od 16 hodin) je určený především domácím atletům, ale slabším zahraničním. Juliska je na mítink připravena. „Na stadionu významnější změny nebyly provedeny, zlepšoval se v průběhu let postupně,“ uvedl Radomil Skoumal, šéf atletiky Armádního sportovního centra Dukla.

„Budeme se také chovat ekologicky. Každý, kdo u vstupu odevzdá nepotřebný elektrický přístroj, bude zařazen do slosování o hodnotnou ceny,“ uzavřel Ševčík. Mimoto bude probíhat tradiční slosování volných vstupenek.

Michal Procházka

Vytisknout