Jubilejní Kinderiádě kralovala jižní Morava

Na strahovském stadionu Přátelství vyvrcholil desátý ročník Kinderiády pro žáky prvního stupně základních škol. Finále celorepublikové soutěže se zúčastnilo dvaačtyřicet družstev, na všechny závodníky čekala sladká odměna.

Zástupci tří nejúspěšnějších celků získali vstupenky do aquaparku v Průhonicích a zároveň pro své školy vybojovali finanční prémii. Nejtučnější částka 150 tisíc korun putuje do Břeclavi zásluhou závodníků ZŠ Kupkova.
Celkový vítěz přitom do Prahy postupoval ze druhého místa v krajském kole, v němž podlehl škole z Veselí nad Moravou, stříbrnému týmu z finálového kola. „Proto jsme to nečekali, podle průběžných výsledků jsme si mysleli nejvýš tak na třetí místo,“ popisovala vedoucí břeclavské výpravy.

Základní škole Kupkova výrazně pomohla Klára Darmovzalová, vůbec nejúspěšnější závodnice z druhých tříd. Klára byla vyhlášena nejlepší atletkou finále v kombinaci běhu, skoku a hodu.
Při spojení Darmovzalová a Břeclav se nabízí otázka příbuzenského vztahu s reprezentační dálkařkou Martinou Šestákovou Darmovzalovou. „Je to jen shoda jmen, ale Klárka je na atletiku také všeobecně šikovná,“ objasnila vedoucí družstva.

Stejně jako všichni druháci, atleti nejmladší kategorie, debutoval v letošním ročníku Tomáš Dvořák v roli patrona Kinderiády. Na soutěž se podle svých zvyklostí pečlivě připravil a na stadion dorazil dlouho před začátkem finále. „Moc jsem si závody užil a sledoval výborné výkony. Čtyři sta dvacet v dálce dívek, to už je síla. Klobouk dolů i před některými výkony ve sprintech,“ zhodnotil trojnásobný mistr světa.
Kolegyní patronkou byla Dvořákovi Ludmila Formanová, která podporuje soutěž od samotného počátku.