přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Jubilejní Běchovice

Silniční běh „Běchovice–Praha“ je nejstarší nepřerušovaný běžecký závod v Evropě.

Rarita, kterou se může naše země chlubit, se tento rok uskuteční již po stodesáté! Stejně starou historii bude psát v příštím roce celá česká atletika. Právě legendární Běchovice tak zahájí oslavy 110. výročí české atletiky!

Na klasickou trať z Běchovic do Prahy se běžci vydali poprvé již v roce 1897. Nejvyšší počet startů má na svém kontě Jaroslav Kočí, který v letech 1925–1994 startoval 55x. Traťový rekord je v držení Labana Chegeho. Tento keňský vytrvalec zaběhl v roce 1996 čas 28:33 minut.

Letos se desetikilometrový silniční závod uskuteční v neděli 24. září 2006. Start kategorie žen je naplánován na 11.00 hodin, o půl hodiny později vyběhnou od legendárního patníku č. 13 muži.

V rámci závodu se uskuteční otevřené mistrovství České republiky v silničním běhu na 10 km. 

Celkovými vítězi a zároveň i mistry republiky se v roce 2005 stali Róbert Štefko a Petra Kamínková. Co pro ně Běchovice znamenají? „To se těžko vysvětluje,“ pokouší se najít vhodná slova šestinásobný vítěz Róbert Štefko. „Běchovice mají ohromnou tradici, nedá se to srovnávat s žádným jiným závodem na našem území. Navíc tam běží lidé snad všech generací a závodní den je doslova běžeckým svátkem. Běžel jsem v životě už opravdu hodně kvalitních a důležitých závodů. Někdy mi kolidovaly termíny. Ale pokud jsem mohl, vždy jsem v Běchovicích běžel.“

Petra Kamínková vyhrála v Běchovicích sedmkrát! To se nikomu jinému za 110 let nepodařilo. Petře ano, navíc v řadě. Od roku 1999 nezná toto mistrovství republiky jinou vítězku! Je to dáno i poctivou „docházkou“ atletky oddílu AK Olomouc. „Běchovice si nenechám ujít nikdy!“ ujišťuje sympatická vytrvalkyně. „Je to prestižní záležitost na závěr sezony, kdy se tam uvidím i s mnoha známými tvářemi, které přes rok nevidím.“ Během sedmi vítězných let zažila Petra Kamínková sedm zcela rozdílných závodů: „Zažila jsem vítězství lehčí i těžší, ale všech si vážím. Loni jsem se odtrhla od pole pronásledovatelek už po dvou kilometrech a celý závod běžela sama. A to nebylo dobře. Naopak nejrychlejší čas mám z Běchovic z roku 2003 (34:34 min – pozn. red.), kdy mě celou cestu proháněla Jana Klimešová,“ usmívá se závodnice. „Všem, kteří uvažují, zda-li se zúčastnit, to vřele doporučuji, atmosféra je to neopakovatelná.“

Pořadatelé připravili pro všechny milovníky sportu řadu doprovodných akcí. V sobotu 23. září je pro děti všech věkových kategorií připraven 41. ročník závodu Mladé Běchovice. V neděli se vedle hlavního závodu koná 9. ročník závodu Běchovice Junior jako mistrovství dorostenců a dorostenek v silničním běhu na 6 km. Pro vyznavače kolečkových bruslí je připravena Volná jízda na  trati o délce 5 km.

Více informací naleznete zde.

David Klempíř

Vytisknout