přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Jubilejní Běchovice s patnáctistovkou běžců

Před 110 lety se poprvé vydala hrstka běžců na deset kilometrů z Běchovic do Prahy Žižkova a založili tak tradici nejstaršího silničního běhu v Evropě.

Již tuto neděli 30. září je po 111. napodobí více jak tisícovka jejich nástupců. Desítky profesionálů a stovky amatérů se vydají na trať v historii nepřerušeného závodu. O vysoké úrovni Běchovic svědčí i jejich dlouhodobé zařazení jako silničního mistrovství ČR.

„Již nyní máme přes tisícovku přihlášených, jsme rádi, že počet startujících oproti loňsku vzroste,“ říká šéf organizačního výboru Ladislav Kárský. „S těmi, co se ještě přihlásí v YMCA nebo přímo na startu, bychom se měli přiblížit patnácti stům,“ věří Kárský. Na Běchovicích by se tak mělo objevit o více jak 200 běžců více jak loni. Na startu by neměl chybět Luboš Otčenášek, který by v neděli měl oslavit svou jubilejní padesátou účast – nejvíce, neuvěřitelných 55 jich má již zesnulý Jaroslav Kočí. Otčenášek se tím také dostane do čela v nepřetržitých účastech, od svého prvního startu v roce 1958 ještě nevynechal.

V mistrovských kategoriích, kde jsou již přihlášky uzavřeny, se chystá startovat 140 běžců. V pravé poledne vystartují směrem k titulům muži a junioři, ale také příchozí do 39 let. Na obhajobu v hlavní kategorii se chystá loňský vítěz Jan Kreisinger. „Je to pro mě prestižní závod, samozřejmě bych rád obhájil,“ potvrzuje Kresinger. Závod letos poběží již pošesté, přiznává, že ze začátku jej neběhal příliš rád. „Nejdříve nekonečná rovina a pak náročný kopec na závěr. Po loňsku už jsem ale názor trochu změnil a docela se těším,“ říká s úsměvem vítěz 2006. Největším soupeřem Kreisingera by měl být jeho oddílový kolega z Kroměříže Róbert Štefko. Ten běchovických mistrovských titulů posbíral mezi muži vůbec nejvíce v historii – celkem šest.

Na startu nebudou ale chybět další výborní kroměřížští vytrvalci, Jan Bláha a Tomáš Blaha, druhý a třetí muž letošních tabulek na 10 km na dráze. Pavel Faschingbauer, držitel nejrychlejšího času na oválu, mezi přihlášenými chybí, stejně jako loni třetí David Gerych. Na startu se však objeví dlouhodobě nejlepší domácí mílař Michal Šneberger a i když poběží poprvé, bude patřit mezi adepty předních míst. „V přípravě chodím desítky jako testy,“ říká atlet pražské Dukly, „rozhodně ale Běchovice neberu jen jako trénink. Na nejlepší osmičku si věřím, ale chtěl bych potrápit i ty nejlepší.“ Šneberger si je ale vědom kritického místa závodu. „Jsem zvědavý co se mnou udělá „Hrdlořezák“ (kopec před cílem, kde se obvykle rozhoduje závod). Ale jdu do toho rovnýma nohama,“ vzkázal soupeřům.

První se ale na trať vydají v 11 hodin všechny ženské kategorie, včetně mistrovských juniorek a dospělých. Chybět nebude Petra Kamínková, dříve Drajzajtlová, která vládla ženské mistrovské kategorii vloni již poosmé a je rekordmankou v počtu titulů i medailí. „Běchovice beru jako mistrovský závod, který není vůbec jednoduchý, protože mi daleko více vyhovuje, když máme společný start s muži a stále je s kým běžet,“ dodává atletka AK Olomouc. Jejími největšími soupeřkami budou i podle slov Kamínkové zkušená Jana Klimešová, triatletka Vendula Frintová, ale také vynikající vrchařky Iva Milesová a Táňa Metelková, desátá, resp. třináctá ze svého neoficiálního mistrovství světa.

Mezi mistrovskými kategoriemi vyběhnou v 11.30 muži všech veteránských kategorií, tedy běžci starší 40 let. Přes náročnost trati – více jak polovinu spíše klesání a závěrečné velmi náročné stoupání – se na „Běchovice“ vydávají i amatéři, již tradičně je mezi startujícími i uznávaný kardiochirurg Jan Pirk. Díky spolupráci s ním a partnerem závodu mají závodníci i diváci opět příležitost změřit si v cíli závodu tlak a cholesterol. Poběží také radní magistrátu Petr Štěpánek, který bude předávat vítězi mužské mistrovské kategorii cenu od primátora Pavla Béma.

Vznik závodu je úzce spjat s počátky sportu u nás. Nepřerušily jej ani světové války, jen květnové pražské povstání posunulo datum na nový, dnes již také tradiční zářijový termín. Start i cíl se mírně měnily, ovšem i patník na 13. kilometru Českobrodské, dnes již v Praze-Běchovicích, se stal synonymem startu závodu; podobné je to s cílem na Pražačce na Praze-Jarově.

Rekord trati drží Keňan Laban Chege časem 28:33 z jubilejního stého ročníku (1996). Tehdy však překonal o pouhé dvě vteřiny Vlastimila Zwiefelhofera, českého rekordmana této trati i nyní, po 32 letech. Velmi podobné je to i v ženské kategorii, i zde platí rekord z roku 1996, rovněž Keňany Leah Malotové – 33:45. Ta vystřídala v čele Slovenku Ľudmilu Melicherovou také jen o 3 sekundy.

Kromě hlavního závodu na 10 017 metrů je připravena i řada doprovodných akcí, zejména pro mladé sportovce. Podesáté se vydají na 6km boj dorostenky a dorostenci – Běchovice Junior. O půl jedenácté startují v Dolních Počernicích (zastávka MHD Jahodnice) a dále po stejné trati jako ostatní kategorie s cílem na Jarově. Svá kolečka v lajně popáté roztočí bruslaři obou pohlaví a všech věkových kategorií. In-line Běchovice narozdíl od dorostenců běžců zahajují na patníku na 13. km. Rozjedou se stejným směrem jako ostatní, finiš mají po 5 km Kyjích, parku Jiráskova. I po 111. platí: Běchovice jsou atraktivní tradicí, zvučným pojmem pro diváky i závodníky.

Michal Procházka

Vytisknout