přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

18. července 2004, 12:58

Jonesová vyhrála dálku, Clay exceloval v desetiboji

V Sacramentu dnes skončí druhá část americké kvalifikace na olympijské hry do Atén. Jonesová se kvalifikovala ve skoku do dálky,desetiboj vyhrál Bryan Clay.

Druhá část americké kvalifikace v Sacramentu opět přinesla několik překvapení. Marion Jonesová, která si z minulých olympijských her v Sydney odvezla pět medailí, svůj úspěch v Aténách nezopakuje. Nedokázala se kvalifikovat v nejkratším sprintu ani na dvoustovce. Před semifinále se totiž se závodu na 200 metrů odhlásila s odůvodněním, že je vyčerpaná a unavená. V rozběhu na 200 metrů skončila až pátá v čase 22.93 sekundy. Chvíli slávy si ovšem Jonesová vychutnala den před tím, když skvělým skokem, dlouhým 7.11 metru zvítězila ve finále dálky. Americká atletka tak do Atén pocestuje bez svého přítele Tima Montgomeryho, který se na olympijské hry nekvalifikoval, a bude se soustředit na dálku a na štafetu. Nevzdává se však zatím ani naděje na start v nejkratším sprintu. Cesta na start stovky by se jí otevřela v případě, kdyby nenastoupila Torri Edwardsová, která čelí obvinění z dopingu, ani její náhradnice Gail Deversová. Ta by se ráda soustředila na nejkratší překážkářskou trať. Jonesová proto svou přípravu zaměří nejen na dálku, ale i sprint. 

Desetibojařský závod byl ve znamení boje mezi Bryanem Clayem a Tomem Pappasem. Zatímco prvních pět disciplín bylo poměrně vyrovnaných, druhý soutěžní den se Tomu Pappasovi nevyvedl. Desetibojařskou kvalifikaci tak jasně vyhrál Bryan Clay, který po oba dva dny dokázal nasbírat 8 660 bodů. Dařilo se mu především v technických disciplínách - disku, tyči a oštěpu. Pappas skončil druhý výkonem 8 517 bodů. Roman Šebrle a Tomáš Dvořák se tak mohou těšit na tři americké vícebojaře, kteří se spolu s nimi objeví v Aténách - Toma Pappase, Bryana Claye a Paula Tereka.

Výkonem, který ho dostal do čela letošních světových tabulek, se zaskvěl trojskokan Melvin Lister. V poslední sérii dolétl na hranici 17.78 metru, čímž si nejen zajistil letenku do Atén, ale vylepšil si také své osobní maximum o 70 centimetrů.

Kompletní výsledky z americké kvalifikace naleznete zde.

 

Karolína Farská

Vytisknout