přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. ledna 2005, 14:04

Jirásek obhájil křeslo předsedy ČOV

Dosavadní předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek po dnešních volbách zůstává v čele nejvyššího sportovního orgánu v ČR.

V boji o pozici předsedy ČOV se Jirásek utkal se silným protikandidátem, trojnásobným olympijským vítězem v hodu oštěpem Janem Železným. Na hlasování se podílelo 93 členů pléna ČOV (nedostavil se jen zástupce vodního lyžování), dva hlasovací lístky byly posouzeny jako neplatné, potřebnou nadpoloviční většinu tvořilo 47 hlasů. Milan Jirásek zvítězil nad Janem Železným poměrem hlasů 58:33 a zahájí tak své třetí čtyřleté funkční období na postu předsedy ČOV, poprvé byl zvolen v prosinci 1996. Do hlasování zasáhlo celkem šest zástupců atletiky: předseda ČAS Karel Pilný, Jan Železný jako zástupce Mezinárodního olympijského výboru, Jiří Pelikán za Český klub fair play a zástupci Českého klubu olympioniků Dana Zátopková, Imrich Bugár a Tomáš Dvořák.    

Jan Železný ve svém projevu těsně před volbou uvedl osm hlavních bodů, které by podle jeho slov neměly v koncepci Českého olympijského výboru pro následující období chybět. Tento výčet zahájil problematikou boje proti dopingu, kde zdůraznil zaměření na prevenci, a uzavřel ho prací uvnitř olympijského hnutí: "Toto považuji za téměř nejdůležitější bod. Výbor ČOV musí tvořit dobrý tým, který má zájem spolupracovat." Světový rekordman vyjádřil své odhodlání stát se předsedou ČOV, přesto, nebo právě proto, že svou kandidaturu dlouho a pečlivě zvažoval. "Moje rozhodnutí kandidovat na předsedu ČOV bylo zatím nejtěžší rozhodnutí v mém životě," přiznal v úvodu projevu. "Při svém existenčním zajištění si dovedu představit pohodlnější život, ale mým hlavním motivem je pracovat pro sport a nabídnout mu svoje jméno. Není mi vůbec lhostejné, jak se bude náš sport vyvíjet," prohlásil člen komise sportovců MOV.

Dosavadní předseda ČOV Milan Jirásek vidí jako výzvu nově zvoleného předsedy i výboru ČOV boj proti korupci a dopingu ve sportu, násilí na stadionech, upozornil také na komercializaci sportu: "Zastávám heslo: komerce do služeb sportu, nikoli sport jako služka komerce." Jirásek v řadě otázek vyjádřil podobné názory jako předchozí řečník, se Železným se shodli například v péči o olympioniky po skončení aktivní činnosti. "Jde o zkvalitnění sociální pomoci olympionikům v důchodovém věku, jejich ekonomické a zdravotní zabezpečení, to znamená získat pro ně finančního partnera," shrnul Jirásek, Železný k problému uvedl: "Je potřeba vytvořit systém, který by pomohl těm, kteří to skutečně potřebují. Třeba nejen medailisté z olympiády, ale i finalisté." V samotném závěru svého projevu se Milan Jirásek obrátil na plénum ČOV: "Jsem člověk čitelný, víte, co ode mě můžete očekávat. Věřím, že plénum ve volbách rozhodne podle svého nejlepšího vědomí a svědomí."

Odpoledne pokračuje plenární zasedání volbami místopředsedů ČOV pro sport, ekonomiku a olympismus, předsedy revizní komise a jejích členů a volbou členů rozhodčí komise. Do všech funkcí jsou kandidáti voleni na období 2005–2008.

V úvodu zasedání byla udělena putovní Cena J. Gutha-Jarkovského, kterou výkonný výbor ČOV každoročně uděluje za nejhodnotnější sportovní výkon dosažený českým sportovcem nebo za mimořádné zásluhy v oboru tělesné výchovy a sportu. Za rok 2004 cenu získal olympijský vítěz v desetiboji Roman Šebrle. Sportovec roku 2004 byl takto oceněn už před třemi lety, za fantastický světový rekord 9026 bodů.   

Tomáš Klement

Vytisknout