přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Ještě nabitější červen se blíží

Poslední čistě květnový víkend je předzvěstí června plného velkých atletických událostí. Za hranice se české zraky upřou především do Portugalska a Kanady, doma pak do Beskyd a na krajská mistrovství.

Doma…
O víkendu 24. a 25. května si u nás doma dají dostaveníčko běžci do vrchu v Ostravici, aby se výběhem na úctyhodný beskydský vrchol – Lysou horu – utkali o republikové tituly. Podrobněji viz Zaostřeno na…
O krajské vavříny půjde v sobotu i neděli ve všech vyšších územně správních celcích ČR. Částečnou výjimkou je Praha, která si mistrovství dospělých a juniorů odbyla minulou sobotu, teď ji čeká v neděli a pondělí klání dorostenců a žáků. Tradičně společně pořádají krajské přebory v západních Čechách (Plzeňský a Karlovarský) i východních (Královéhradecký a Pardubický). Podobně spojují organizační i závodní síly všechny čtyři moravské kraje – rovnou do mistrovství Moravy a Slezska, byť přeci jen dochází k dělení. Mužské složky (dospělí, junioři a dorostenci) zamíří do Olomouce, ženské kategorie zase do Uherského Hradiště. Ti, kteří mají v sobotu volno od přeborů, mohou si zajet do Lovosic na Skokanské a vrhačské závody.


Hailemu přezdívají díky jeho čtyřem rekordním zápisům na jediném mítinku Mr. Hengelo - foto: graf.cz

…i venku
O klubovou prestiž na Poháru mistrů evropských zemích bojují po obě víkendová odpoledne družstva pražských oddílů USK (ženy) a Dukla (muži) v jihovýchodním cípu Portugalska na hranici se Španělskem. Zatímco armádní klub pomýšlí na umístění na 3. místě, vysokoškolačky si jsou vědomy, že jim ve Vile Real Santo António v provincii Algarve půjde v oslabené sestavě především o záchranu v elitní osmičce, vyhlížejí tedy minimálně šestou příčku. Více o plánované sestavě českých týmu najdete v Tématu týdne, další info je na stránkách závodu.
Ale to není vše. Víkend je vyhrazen také dvěma mítinkům úrovně Grand Prix. Sobotní Hengelo je velice populární mezi etiopskými vytrvalci. Haile Gebrselassie i Kenenisa Bekele si na jihovýchod Nizozemska jezdí pro světové rekordy. Hailemu, který poběží desítku s kolegy Sihinem, Dinkesou a Gebremariamem a Keňany Kipchogem a Mosogem, už také přezdívají Mr. Hengelo. Kenenisa nepůjde proti svému krajanovi a na pětce se utká s Keňanem Soiem a Longosiwou. Také stýpl bude mít výborné obsazení – poperou se zlatý a bronzový z MS Kiproto a Matelong. Na půlce se čeká souboj šampionů Kirwy Yega a Bungeie. Domácí vrhač Smith si zkusí obě své disciplíny. V disku se střetne s turnovskými giganty Aleknou a Kanterem, ale také s Tammertem. V kouli je hlavním esem dvojnásobný halový mistr světa Cantwell. České fandy bude především zajímat dálka, kde bude mít Roman Novotný vynikající konkurenci v čele se Saladinem a halovým šampionem Mokoenou. Trochu v pozadí jsou ženské disciplíny, ovšem z našeho pohledu by měly být "genderové" zájmy zcela vyrovnané, ve výškařském sektoru se potká Romana Dubnova s Tiou Hellebautovu. Velice zajímavý souboj se dá čekat na stovce překážek mezi mistryní světa v hale Lolo Jonesovou a držitelkou světového rekordu na šedesátce Susannou Kallurovou. (Odkaz na stránky mítinku)
Přirozeně o něco chudší je tak startovní listina nedělní GP v severobrazilském Belému. Hlavním tahákem by měl být trojskok s domácím Gregóriem, proti němuž se postaví Wilson, Tosca, Bell, Sands, Girat… Nepotvrzený je zatím start třeba halového mistra světa v sedmiboji Bryana Claye v dálce a oštěpu. Češi v Belému nestartují. (Odkaz na stránky mítinku)
Zato o nějakých pět tisíc km severněji stoupá český zájem o mnoho procent. Anna Pichrtová chce téhož dne v kanadské Ottawě atakovat maratonský limit pro Peking – 2:37:00. Byly by to pro Pichrtovou druhé olympijské hry, v Aténách doběhla na této distanci 28. (Odkaz na stránky mítinku)

Michal Procházka

Vytisknout